Euro
10.1859
0.45%
Dolar
8.6879
0.48%
Altın
490.07
0.42%
Borsa
1.402
-1.2%
Bitcoin
391.900
-5.70%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Edirne'de sıcak hava, tarımı da olumsuz etkiliyor

  Edirne'de kuraklık ve sıcak hava yaşamı zorlaştırırken, sıcaklığın 40 derecelere yükseldiği kırsalda da en çok tarımsal üretim etkileniyor.
  • AA
  • 28.07.2021 - 23:42
  • Güncelleme : 29.07.2021 - 08:34
  Edirne'de sıcak hava, tarımı da olumsuz etkiliyor

  Türkiye'nin ayçiçek ihtiyacının yaklaşık yüzde 15'ini karşılayan Edirne'de üreticiler, kuraklığın etkisinin hissedilmeye başladığını söyledi.

  Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, son haftalarda beklenen yağmurların olmaması ve etkili sıcak havanın ayçiçeğin gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi.

  "İSTENEN YAĞMUR OLMAZSA, AYÇİÇEĞİNDE VERİM DÜŞER"

  Kış ve bahar yağışlarının iyi olmasına karşın yaz aylarında istenen yağışın olmadığına dikkati çeken Arabacı, "Ayçiçeğinin gelişimi güzeldi ancak bugünlerde yağış yok. Ayçiçeğinin yağışa ihtiyacı var. Eğer istenen yağmurlar olmazsa ayçiçeğinde verim düşer. Ayçiçeği şu anda tam tane doldurma aşamasında." dedi.

  Edirne de sıcak hava, tarımı da olumsuz etkiliyor #1

  NEHİRLER, SULAMA İÇİN KRİTİK SEVİYELERDE

  Arabacı, yağışların az olmasından dolayı Tunca ve Meriç nehirlerindeki su seviyesinin tarımsal sulama için kritik seviyelerde seyrettiğini ifade etti.

  Nehirlerdeki su seviyesinin artması için bol yağış beklediklerini aktaran Arabacı, "Şu an çok kritik bir noktada. Çeltik sulamasında şu an için bir sıkıntı yok ama biraz daha azaldığında dönem dönem sulama pompaları hava alma konumuna gelebilir. İnşallah sezon bitimine kadar sorun yaşamayız." diye konuştu.

  Edirne de sıcak hava, tarımı da olumsuz etkiliyor #2

  ÜRETİCİ, VERİM İÇİN YAĞIŞ BEKLİYOR

  Ayçiçeği üreticisi Nebil Eyikeyf ise sıcaklık ve kuraklığın ekili mahsulü etkilediğini dile getirdi.

  Bölge üreticilerinin verimli bir dönem için yağmur beklediğini vurgulayan Eyikeyf, şunları kaydetti:

  "Son zamanlarda nehirlerimizde su seviyesi aşırı düştü. Yer altı sularından faydalandığımız yerler hep nehirlerin havzaları. Nehirlerdeki su seviyesi düşünce yer altı sularında da azalma oluyor ve sıkıntı çekiyoruz. Ayçiçeğinden verim alabilmemiz için zamanında yağmurlar gelmesi gerekli. Tane besleme safhasında ayçiçeği, yağmur alamazsa yüzde 30'a yakın bir verim kaybı yaşanır."

  Edirne de sıcak hava, tarımı da olumsuz etkiliyor #3

  "TASARRUFLU SULAMA YAPIYORUZ"

  Üretici Levent Sar da küresel ısınmanın etkilerinin her geçen gün daha çok hissedildiğine dikkati çekti.

  Ayçiçeği başta olmak üzere çeltik ve mısır üretiminde kuraklığın etkilerinin görüldüğünü belirten Sar, "Nehirlerin debileri aşırı düştü. Yer altı sularımız istenen seviyede değil. İmkanımız olduğu sürece tasarruflu bir şekilde sulama yapıyoruz. Son zamandaki kuraklık ve sıcaklar ayçiçeğini etkileyecek gibi duruyor. Bugünlerde yağış almazsak rekolte düşer." dedi.

  Edirne de sıcak hava, tarımı da olumsuz etkiliyor #4

  MERİÇ VE TUNCA NEHİRLERİ DİBİ GÖRDÜ

  Edirne'den geçen Meriç ve Tunca nehrinin debisi, sıcak havaya bağlı buharlaşma ve tarımsal sulamanın artmasıyla düştü, nehirlerin ortasında kum adacıkları oluştu.

  Kaynağını aldığı Bulgaristan ve Edirne'de doyurucu yağışların olmaması ve nehir suyunun tarımsal sulamada kullanılması nedeniyle Meriç Nehri'nin debisi 50 metreküp/saniye seviyelerine kadar indi.

  Debinin düşmesi ve su seviyesinin azalmasıyla Meriç Nehri yatağında kum adacıkları oluştu. Kum adacıkları nehirden beslenen kuşların uğrak mekanı oldu.

  Tunca Nehri'nin debisi de 7 metreküp/saniyelere kadar inerken nehirdeki su seviyesi dip seviyeye geriledi. Nehir yatağında adacıklar belirdi, su akışının yavaşlaması nedeniyle su üstünde yosun tabakaları oluştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir