Euro
10.0914
-0.15%
Dolar
8.5275
0.09%
Altın
493.71
-0.1%
Borsa
1.432
0%
Bitcoin
337.967
1.95%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Elazığ'da isim değişikliği için meclise teklif verilecek

  AKP Elazığ Milletvekili ve MKYK üyesi Şuay Alpay ve Zülfü Demirbağ, Elazığ'ın isminin 'Elaziz' olarak değiştirilmesi için Meclis'e teklif sunacaklarını açıkladı.
  • 27.11.2014 - 11:49
  Elazığ'da isim değişikliği için meclise teklif verilecek

  Elazığ da isim değişikliği için meclise teklif verilecek #1

  Daha önce Diyarbakır'ın isminin Diyarbekir ve Tunceli'nin de Dersim olarak değiştirilmesi için teklif veren Şuay Alpay, Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ ile Elazığ'da isim değişikliği için meclise teklif sunacak.

  'SİYASİ ZEMİN BUNUN İÇİN CANLI'

  Haber 7'ye konuşan AKP'li Alpay, "Daha önceki yasama yılında da bu yönde teklifim olmuştu. O zaman grup başkanvekilimiz Nurettin Canikli, bu konuyu gündeme almak için şuan zeminin hazır olmadığını söylemişti. Hatta ben sadece Elazığ’ın adının Elaziz olması için değil Diyarbakır’ın Diyarbekir, Tunceli’nin de Dersim olarak isimlerinin değiştirilmesi teklifini sunmuştum. Ancak şuan siyasi zemin bunun için canlı. Hiçbir karşılığı ve anlamı olmayan şehir isimlerini hemşerilerimiz de kabullenmiyor. Diğer vekil arkadaşlarımızla bu konuda tekrardan bir teklif sunacağız" diye konuştu.

  CUMHURBAŞKANINA İLETECEK

  "Zaten bilinçli bir şekilde Elaziz ismi Başbakanımızın da söylediği gibi değiştirildi ve Elazığ yapıldı. Günümüzde de hemşehrilerimizin büyük bir bölümü memleketlerini Elaziz olarak tanıtırlar" diye konuşan Demirbağ ise, konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletileceğini, bu konuda geç bile kalındığını söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir