Elektrik hatları helikopterle denetlenecek

Elektrik hatları helikopterle denetlenecek

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) elektrik iletim hatlanın izlenmesi ve hatlardaki arızaların giderilmesi için helikopterle denetim uygulamasını başlatacak. Kiralanacak 3 helikopter, Edirne'den Kars'a, Samsun'dan Hatay'a hatları termal ve lazer kameralarla izleyecek.

HATLARDAKİ ARIZA UZUN SÜRÜYORDU

TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır, Türkiye'nin 49 bin 541 kilometrelik elektrik iletim hattı uzunluğuna sahip olduğunu belirterek, bu kapasitenin Avrupa Elektrik İletim Şebekesi'ne (ENTSO-E) üye ülkeler arasında en büyük olduğunu söyledi.

İletim hattının uzunluğunun elektriğin en ücra yerlere ulaştırılması gibi olumlu yönlerinden karşın arıza ve kesinti riskini de arttırdığını ifade eden Yıldır, özellikle olumsuz hava koşulları nedeniyle ulaşılması zor olan hatlardaki arızaların giderilmesinin uzun sürdüğünü, hem hatların koruyucu önlem kapsamında izlenmesi hem de arızanın yaşandığı bölgeye kolay ulaşılması için helikopterle denetim uygulamasını gündeme aldıklarını kaydetti.

ARIZA ÖNCEDEN GÖRÜLECEK

Yapılacak ihalenin ardından kiralanacak her biri 4 kişi kapasiteli 3 helikopterle hatların Edirne'den Kars'a, Samsun'dan Hatay'a kadar termal ve lazer kameralarla izlenebileceğini vurgulayan Yıldır, şu bilgileri verdi: ''Türkiye elektrik sistemiyle 18 Eylül 2010'da ENTSO-E Avrupa Kıtası Senkron Bölgesi şebekesine bağlanmış bulunuyor. Bu senkron paralel bağlantıyla elektrik sistemimizin kalite ve güvenilirliği artarken, Avrupa elektrik piyasasına erişim imkanı da sağlanıyor. Bu tabloyu ülkemizde yaşanan bölgesel arızaların olumsuz etkilememesi için kurum olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Hatların helikopterle takibi de bu kapsamdaki uygulamalarımızdan biri. Böylelikle iletim hatlarını lidarla ölçüp, termal ve lazer kameralarla izleyeceğiz. Biz buna arıza öncesi koruyucu hekimlik diyoruz. Böylece arızayı önceden görebileceğiz. Bunun dışında eğer bir arıza varsa, helikopterdeki 2 uzmanımız ivedilikle bölgeye giderek, tamire başlayacak.''

''ELEKTRİK İLETİMİ CANLI ORGANİZMA GİBİ"

Uygulamanın İspanya, Fransa ve Portekiz'de başarıyla yürütüldüğünü, geniş ve engebeli coğrafyaya sahip Türkiye'de de uygulanmasının olumlu sonuçlar vereceğini belirten Yıldır, Toroslar'ın 2000-2500 metrelerindeki Oymapınar hattında yıkılan ama olumsuz hava koşulları nedeniyle karayoluyla hala ulaşılamayan iki direğe bu sistem sayesinde ulaşabilineceğini söyledi.

Helikopterle izleme sayesinde yaklaşık 15 bin kilometre uzunluğundaki enterkonnekte şebekeyi yılda en az bir defa kontrol etmek istediklerini dile getiren Yıldır, şunları kaydetti: ''Ana görevimiz elektriğin sürekliliğini sağlamak. Bunun için saniye saniye milli yük tevzi merkezi ve bölgesel yük tevzi merkezlerinden sistemi izliyoruz. Yaptığımız iş çok hassas. Elektrik iletimi tıpkı canlı organizma gibi. Bu sistemde durağanlığa yer yok. Ana şebekemiz olan 400 kV'lık şebekedeki kopukluk başka bir teçhizat arızasına yol açıyor. Arızanın büyüyerek 3 tane hattın devre dışı kalmasına neden olması ise bölgesel arızalara yol açıyor. Bu tür arızaların yaşanmaması, yaşanırsa da en kısa sürede giderilmesi bu uygulamayla mümkün olacak.''