Petrol
108.34
-0.71%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.200
-0.35%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Eminönü'nde sigaracı terörü

  İstanbul'un Eminönü Meydanı'nda sigaracı olarak anılan kaçak sigara satıcıları, zabıtalara karşı bıçak çekerek direniyor.
  • 23.09.2014 - 22:39
  Eminönü'nde sigaracı terörü

  Eminönü nde sigaracı terörü #1

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Karaköy ve Kabataş gibi İstanbul’un vitrin bölgelerinde çok sayıda zabıta ekibi ve güvenlik personelinin yer aldığı çalışma sonrasında söz konusu meydanlar simitçi, kestaneci ve boyacı gibi seyyar satıcılardan tamamen arındırıldı.

  Yapılan çalışma sonrasında meydanlar rahat bir nefes alırken görüntü kirliliğinin de tamamen yok olduğu görüldü.

  180 KAMERA İLE SEYYAR SATICI TAKİBİ

  Öte taraftan zabıta ekipleri de yeniden yerleşmelerin önüne geçmek için meydanları bir an dahi olsun boş bırakmıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerinin yanı sıra tüm noktaları montajı devam eden 180 adet kamera ile de izleyecek. Emniyetin MOBESE’sinden daha etkili olan bu kameralar noktasal zumlar dahi yapabilirken konulduğu bölgenin de 360 derece görüntüsünü aktarabiliyor.

  EMİNÖNÜ’NDE "SİGARACILAR" CİRİT ATIYOR

  Ancak tüm takdire şayan çalışmaların yanı sıra İstanbul’un Eminönü Meydanı’nda ‘’Sigaracı’’ diye adlandırılan kaçak sigara satıcılarının halen meydanda cirit atıyor olması ise gözlerden kaçmıyor.

  POLİSİN GÖZÜ ÖNÜNDE SATIYORLAR

  Meydanın farklı noktalarında bulunan 15 ‘’sigara satıcısı’’ bölgeyi adeta mesken edinmiş durumda. Kaçak sigara satarak suç işleyen ve bölgede özellikle de turistlere rahatsızlık verdiği belirtilen satıcıların bu işi polis ekiplerine 10 metre mesafede yapıyor olması da şaşkınlık yaratıyor.

  ZABITA EKİBİNİ BIÇAKLA TEHDİT EDİYORLAR

  Satıcıların örgütlenerek zabıta personelini de tehdit edip bıçak çektiği belirtiliyor. 15 kişilik ekibin arka planında yaklaşık 50 kişilik bir grubun olduğu ve bölgeden de ciddi anlamda lojistik destek gördüğü ifade ediliyor.

  GÜNDE 5 BİN SİGARA SATILIYOR

  Çoğunluğunun 18 yaşın altında çocuk yaşta denilebilecek gençlerden oluşan şebekenin yönettiği sigara pazarında dönen rakamlarda dikkat çekiyor. Edinilen bilgiye göre; Sadece Eminönü Meydanı’nda günlük 5 bine yakın sigara satışı gerçekleşiyor ve günlük 10 bin TL aylık ise ortalama 300 bin TL kazanç elde ediliyor.

  6 YILA KADAR CEZASI VAR

  Şebekenin sattığı sigaraların tümü kaçak sigaralardan oluşuyor. Yurda hangi yollardan sokulduğu belli olmayan bu sigaralarla ilgili ağır cezai yaptırımlarda bulunuyor. Kaçak sigarayı ülkeye sokan, dağıtan, satan kişiler hakkında  TCK'nın ilgili maddesi gereği 3 ile 6 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir