Petrol
109.21
0.00%
Euro
17.4927
-0.20%
Dolar
16.6925
-0.04%
Altın
970.52
0.06%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
317.070
-7.17%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Ankara Emniyeti Gezi fezlekesini savcılığa gönderdi

  Ankara Emniyeti, Gezi Parkı protestolarından sonra çıkan olaylarla ilgili 190 sayfalık fezlekeyi savcılığa gönderdi.
  • 03.07.2013 - 11:16
  Ankara Emniyeti Gezi fezlekesini savcılığa gönderdi

  Ankara Emniyeti Gezi fezlekesini savcılığa gönderdi #1

  Taksim'de ağaç protestosu ile başlayan ve daha sonra İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerde yerini şiddet eylemlerine bırakan Gezi Parkı olaylarıyla ilgili Emniyet'in fezlekesi tamamlandı.

  Ankara'daki gösterilerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen ve 190 sayfayı bulan fezlekede 104 işyeri, 28 resmi kurum, 48 bankanın olaylar sırasında tahrip edildiği 21 ATM ile 74 otomobilin kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

  Gösterilerin ardından "terör" operasyonlarında gözaltına alınan 36 kişi ile ilgili gönderilen 86 sayfalık fezlekede ise eylemlerin amacının, kaos ortamı oluşturarak halk ayaklanması çıkarmak suretiyle anayasal düzeni değiştirmeye yönelik olduğu ileri sürüldü.

  HAK TALEBİYLE BAŞLADI

  Ankara'da 260 esnafın şikâyetçi olduğu belirtilen fezlekede, olayların demokratik hak talebiyle başladığı ilerleyen günlerde ise "terör örgütlerinin ve örgütlere ait açık alan yapılanmalarının eylemlere katıldıkları ve eylemleri bir kalkışma haline getirdikleri" öne sürüldü.

  HEDEF BAŞBAKANLIK

  Terör örgütlerinin provoke ettiği eylemci grupların Ankara'da Başbakanlık Merkez Binası, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık Resmi Konutu, Başbakan Erdoğan'ın Keçiören'deki evi, Ak Parti Genel Merkezi ile teşkilat binalarına saldırılarda bulunmaya teşebbüs ettiği aktarıldı. Bazı örgütlerin halkı da provoke ederek özellikle Başbakanlık Merkez binasını işgale yönelik çalışma yürüttüğü ancak vatandaşların buna gerekli desteği vermediği aktarıldı.

  MUHALEFET DE SUÇLU

  Gezi Parkı eylemlerinin ardından düzenlenen "terör" operasyonlarında gözaltına alınan ve ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 36 kişi hakkında da Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün düzenlediği 86 sayfalık fezleke savcılığa iletildi. Fezlekede muhalefet partileri, sivil toplum örgütleri, sanatçılar ve CNN, BBC, The Economist gibi uluslararası haber kanallarının da sorumluluğunun bulunduğuna dikkat çekildi.

  Fezlekede, demokratik hak talebiyle alanlara çıkan kişilerin, "Hükümet karşıtı basın yayın kuruluşları, gazeteciler, sivil toplum örgütleri, taraftar grupları ile sanat camiası mensupları ve marjinal gruplar tarafından kışkırtıldığı ve yönlendirildiği" kaydedildi. Muhalif partilerin de alanlara çıkarak göstericileri kışkırtıp, yönlendirdiği, destek sağladığı da ileri sürüldü.

  SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DESTEK VERDİ

  Sivil toplum örgütleri TMMOB, ÇHD, TTB, Ankara Barosu, İHD, ATO gibi hükümet muhalifi sivil toplum örgütleri; eylemci gruplara kamuoyu desteği sağlamaya, yargı ve Emniyet teşkilatı üzerinde psikolojik baskı oluşturmaya çalıştıkları da iddia edildi. Bu örgütlerin, eylemcileri polisin orantısız güç kullanımı ile ilgili savcılığa bireysel olarak suç duyurusu yapılması yönünde teşvik ettikleri, gözaltına alınan protestoculara destek vermek amacıyla CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin'in de Emniyet üzerinde baskı oluşturduğu ileri sürüldü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir