Euro
10.1679
0.5%
Dolar
8.6641
0.43%
Altın
493.34
0.22%
Borsa
1.386
0.06%
Bitcoin
365.508
-2.88%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C

  Emniyet kemerini susturan toka yasaklandı

  Erzincan Valiliği, il genelinde emniyet kemeri tokasının satılmasını ve kullanılmasını genelgeyle yasakladı.
  • 29.11.2013 - 16:05
  Emniyet kemerini susturan toka yasaklandı

  Emniyet kemerini susturan toka yasaklandı #1

  Erzincan - Erzurum karayolunun 13'üncü kilometresinde meydana gelen kazada Ersin Coşgun yönetimindeki 24 EN 802 plakalı otomobil, aşırı hız ve dikkatsizlik sonucu kontrolden çıktı. Otomobil, karşı yönden gelen ve İstanbul'dan Iğdır'a giden 29 yaşındaki Uğur Özkaya yönetimindeki 76 DN 447 plakalı TIR'ın altına girdi. Hurda yığınına dönenen otomobilde Ersin Coşgun ile 2 ay sonra evlenmeyi planladığı nişanlısı Esra Gerek, hayatını kaybetti. Nişanlı çiftin emniyet kemerlerinin takılı olmadığı ve uyarı sinyali vermemesi için de toka kullanıldığı görüldü.

  SATILMASI, KULLANILMASI, BULUNMASI YASAK

  Genç çiftin hayatlarını kaybetmesinde önemli etken olarak görülen emniyet kemerlerinin ses çıkarmaması için toka takılması valiliği harekete geçirdi. Türkiye genelinde bir ilke imza atan valilik yayınladığı genelgeyle, Erzincan sınırları içinde emniyet kemeri yerine takılan tokanın satılması, kullanılması ve bulundurulmasını yasakladı.

  Vali Abdurrahman Akdemir, bu konuda şunları söyledi:

  'CAN KAYIPLARINA YOL AÇIYOR'

  'Bu aparatlar emniyet kilidine takılarak aracın emniyet kemeri kullanımı sinyalini engelliyor. Son dönemde il ve ülke genelinde hatta resmi araçlarda bile sinyali engellemek amacı ile emniyet kemeri yerine bu aparatlar kullanılıyor. Emniyet kemeri kullanımını ortadan kaldırdığı için sürücü ve yolcuların can kayıplarına, ciddi yaralanmalarına sebebiyet veriyor. Bu konuda herhangi bir mevzuat düzenlemesi yok. Valilik olarak bir karar aldık ve bu aparatların il genelinde satışını, kullanılmasını, araçta bulundurulmasını yasakladık. Öncelikle bir bilgilendirme çalışması yapacağız. Arkasında da bu konuda kabahatler kanununa göre idari para cezası uygulamasına geçmiş olacağız. Amacımız insanlarımızı cezalandırmak değil, trafik kazalarının önüne geçmek ve emniyet kemeri kullanma alışkanlığını olumlu yönde etkilemektir.'

  182 LİRA CEZA

  Genelgenin ardından Emniyet Müdür Yardımcısı Alaattin Akbaş ile Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Murat Günay, toka satışı yapan esnafa, toka satışının yasaklandığı hakkında bilgi verdi. Trafik polisleri de sürücüleri toka takmaması konusunda uyardı. Emniyet Müdür Yardımcısı Akbaş, uyarıya rağmen emniyet kemerinin ses çıkarmaması için toka takanlara kabahatlar kanununa göre, 182 lira para cezası kesileceğini bildirdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir