Dolar
7.0121
1.6408%
Euro
8.3029
1.6814%
Altın
2033.14
0.6794%
Borsa
1084.72
-0.2244%
G. Altın
458.14
2.5068%
Bitcoin
79303.11
1.5197%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Engelli hastalar para karşılığı alınıp satılıyor

  Engelli hastalar, bakım merkezleri tarafından para karşılığı ailelerinden alınıyor ve bakımevlerine satılıyor.
  • 13.01.2013 - 16:02
  Engelli hastalar para karşılığı alınıp satılıyor

  Engelli hastalar para karşılığı alınıp satılıyor #1

  Engelli hastalar, bakım merkezleri tarafından para karşılığı ailelerinden alınıyor, daha yüksek ücrete başka bakımevlerine satılıyor. Ölen engellilerin maaşları alınmaya devam ediliyor. Engelliler, otogarlardan toplanarak bakım merkezlerine getiriliyor. Daha sonra da vasilikleri üstlenilerek devletten teşvik alınıyor. Buna rağmen merkezlerdeki şartlar son derece gayri insanî.

  Engellileri satın alıp zevk için dövüyorlar

  Engelli hastalar para karşılığı alınıp satılıyor #2

  KÖTÜ MUAMELEDEN ÖLÜYORLAR

  Birçok hastanın kötü muamele yüzünden hayatlarını kaybettiği kayıtlara geçti. Başta Nevşehir olmak üzere Anadolu'nun küçük illerinde bile İstanbul'dan daha fazla engelli bakım merkezi olması ise olayın boyutunu gösteren bir başka gerçek. Zaman gazetesinin ortaya çıkardığı haber kan donduran türden.

  AİLELERİNDEN PARA KARŞILIĞI ALINIYORLAR

  Bakıma muhtaç engelliler için devlet 2006 yılından beri ailesine ya da bir bakım merkezinde kalıyorsa sağlık kuruluşuna maddî destekte bulunuyor. Özel bakım merkezleri devletten, baktıkları her engelli hasta için iki asgari ücret miktarı para alıyor. Ancak bu uygulama pratikte bir çok istismarı da beraberinde getirmiş. Engelli hastalar, insanlık onurunu yerle bir edecek şekilde ailelerinden para karşılığı alınıyor, başka bakım merkezlerine yine para karşılığı satılıyor. Emniyet ve sosyal hizmetler uzmanları'engelli pazarı'nda bir hastanın bedelinin 1.500 ile 4.000 TL arasında olduğunu söylüyor.

  ENGELLİLERİ OTOGARDAN TOPLUYORLAR

  Hasta simsarlarının diğer bir taktiği de otogarlardan sahipsiz engellileri toplayıp anlaştıkları bakım merkezinin olduğu şehre getirmek. Polise ihbar edilen sahipsiz hastalar bakım merkezlerine getirilerek vasilikleri üstleniliyor, daha sonra da devletten teşvik alınıyor. Şartların son derece kötü olduğu bakım merkezlerinde yaşamaya çalışan özürlülerden, kötü muamele yüzünden hayatlarını kaybedenlerin olduğu mahkeme kayıtlarına geçti. Olayın boyutlarını gösteren bir başka gerçek de Anadolu'nun küçük illerinde bile İstanbul'dan fazla bakım merkezi olması.

  Görüş Bildir