Dolar
6.8253
0.1996%
Euro
7.5969
0.6571%
Altın
1725.83
0.4277%
Borsa
104830.74
-0.5021%
G. Altın
378.515
0.5544%
Bitcoin
64488.38
0.672%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  Erdoğan Bayraktar'ın denize indirme törenine katıldı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Tuzla'da "Bayraktar" gemisinin denize indiriliş törenine katıldı.
  • Ajanslar
  • 03.10.2015 - 16:59

  Erdoğan Bayraktar'ın denize indirme törenine katıldı

  2

  İstanbul'da ADİK Tersanesi'nde dünyanın en büyük tank çıkarma gemisi olan Bayraktar'ın denize indirme töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör olaylarının tırmandığı bu günlerde, savunma sanayindeki çalışmaları süratlendirmemiz gerektiğinin mesajını verdi.

  Erdoğan Bayraktar'ın denize indirme törenine katıldı VİDEO

  "Bugün denize indirdiğimiz Bayraktar gemimizin denizlerde gücümüze güç katacağından şüphem yok" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

  "BÜYÜK GURUR DUYUYORUZ"

  "Tüm bu gelişmeler savunma sanayiinde kaydettiğimiz gelişmelerin denizciliğe yensımasıdır. Gemilerimizi denizaltılarımızı kendi tasarımımz olarak ülkemizde temin edebilmekten büyük gurur duyuyoruz. Savunma sanayindeki dışa bağımlılığımızı bugün yüzde 40 seviyesine indirmeyi başardık. Hedefimiz 2023'te bu konudaki dışa bağımlılığımızı sıfıra indirmektir.


  "TÜM DENİZ ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARINI BUGÜN ŞAD ETTİĞİMİZE İNANIYORUM"

  Tüm deniz şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhlarını bugün şad ettiğimize inanıyorum. Bu alandaki projelerimizi devam ettirmek zorundayız. Hızır Reis'in seferden döndüğü zamanlarda yaşanan heyecanı yeniden yaşayacağımız günler temenni ediyoruz."

  İŞTE TÜRK DENİZCİLİĞİNİN YENİ BAYRAKTAR'I

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kullanımına sunulacak Bayraktar, gelişmiş ve ileri Muhabere Elektronik ve Komuta Kontrol imkanları ile, Harekât ve Lojistik görevlerine katkı sağlamanın yanında, gerektiğinde Doğal Afet Yardım Görevlerini yerine getirecek imkân ve kabiliyetlere de sahip.

  TAMAMEN MİLLİ

  Araç ve personel taşıma kapasitesi, gündüz ve gece helikopter harekâtı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkânı ile Bayraktar Türk Deniz Kuvvetlerini dünya denizlerinde bir adım daha öne taşıyacak. Bayraktar'ın savaş sistemi tasarım ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirildi.

  OKYANUSLARDA GÖREV YAPACAK

  Karadeniz, Marmara, Ege Denizi ve Akdeniz harekat alanları ile çevre ve uzak denizlerin uluslararası sularında emniyetle seyir yapabilecek imkanlara sahip olan Bayraktar, amfibi harekat ile idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) görevleri çerçevesinde de kullanılabilecek.

  NÜKLEER KORUMALI

  Gemi tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi. Bayraktar'ın üst binası balistik korumalı olarak dizayn edildi. Bayraktar, Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal saldırılar için tam personel korumasına da sahip. Yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edilen Bayraktar'da, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu bulunuyor.

  Yükleme/boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin başında, kıçında ve yan tarafında birer adet kapak bulunuyor. Gemide, ayrıca, her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20 knot sürat yapabilen 4 adet LCVP çıkarma aracı ve 3 adet kendinden tahrikli ponton yer alıyor.

  İŞTE BAYRAKTAR'IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

  - Toplam Boy : 138.75 m
  - Su Hattı Boyu : 130.80 m
  - En : 19,60 m
  - Deplasman : 7254 ton
  - Başta Su çekimi : 2 m'den az
  - Kıçta Su Çekimi : 5 m'den az
  - Maksimum Sürat : 18 knot
  - Denizde Kalma : 15 knot sürat ile en az 5000 deniz mili; 30 gün
  - Denizcilik Özelliği : Deniz Durumu 5'te kısıtsız, 6'da kısıtlı kullanım
  - Yatak Kapasitesi : 566 adet
  - Personel Kapasitesi: Toplam 486 Kişi
  - Gemi Personeli: 12 Subay, 51 Astsubay, 66 Er (Toplam 129 Kişi)
  - Ortak Harekat Grubu Personeli: 17 Subay
  - Amfibi Personel: 350 Kişi
  - Taşıma Kapasitesi
  - 1200 ton çeşitli Yük/Araç
  - Güverte Alanı
  - Açık Güverte: 690 m2
  - Kapalı Araç Güvertesi: 1100 m2


  ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR

  Bayraktar gemisinde, sürat değerlerini ve manevra kabiliyetini sağlayabilmek üzere her biri 4 dizel makine, 2 ridakşınger, 2 şaft sistemi, 2 değişken açılı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi kullanılıyor. Gemide ayrıca, iki adet tünel tip baş itici bulunuyor. Gemide elektrik üretimi, 4 ana jeneratörle sağlanıyor. Gemide ayrıca, bir adet acil durum jeneratörü de bulunuyor. Bunların dışında gemide yerli üretim olan Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi de yer alıyor.


  Görüş Bildir