Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C
  Erdoğan'dan Türk Konseyi Zirvesi'nde birlik mesajı

  Erdoğan'dan Türk Konseyi Zirvesi'nde birlik mesajı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk Konseyi Zirvesi koronavirüs salgınıyla mücadelede dayanışmamızı perçinleyecektir" ifadelerini kullandı.
  • AA
  • 10.04.2020 - 11:54

  Erdoğan'dan Türk Konseyi Zirvesi'nde birlik mesajı

  Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi-Türk Konseyi) devlet başkanları, koronavirüs gündemiyle bir araya geldi..

  Zirveye Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban katıldı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede Türk liderlere birlik çağrısı yaparak, koronavirüsle savaş sonrası Türk devletlerinin zaferle ayrılacağını söyledi

  "İNEN YÜKSELİR YÜKSELEN İNER"

  Kutadgu Bilig’deki kutlu sözleri tekrarlamak istiyorum;

  İnen yükselir.

  Yükselen iner.

  Parlayan söner.

  İlerleyen durur.

  Erdoğan'dan Türk Konseyi Zirvesi'nde birlik mesajı ViDEO

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

  TÜRK DÜNYASI OLARAK DAHA GÜÇLÜ ÇIKACAĞIZ

  Görünmez düşmana karşı zor bir savaş yürütüyoruz. Türk Konseyi Zirvesi koronavirüs salgınıyla mücadelede dayanışmamızı perçinleyecektir. Türk Dünyası olarak bu süreçten inanıyorum ki güçlenerek çıkacağız. Türkiye olarak Sağlık Bilim Kurulu ve onun yanında Toplum Bilim Kurulları kurduk. Bu alanda iletişimimizi daha faydalı kılmak için bu anlamda sağlık bakanlarımızın da görüş ve bilgi alışverişinde bulunabileceklerini düşünüyorum.


  DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞINI UZATABİLİRİZ

  Aldığımız tedbirler, sınırlarımızın kapalı olması nedeniyle ekonomik olarak olumsuzluklara işaret edebiliyor. Bu nedenle uluslararası ticaret ve kargo taşımacılığının sürdürülmesi tedarik zinciri için hayati önemdedir. Dünya Sağlık Örgütü önerileri ve Dünya Ticaret kuralları gereği dayanışma içinde olmamız gereklilik arz etmektedir. Bu ulaştırma koridoruna, temassız dış ticaret ve çok modlu taşımacılık işlemlerini geliştirmek için somut adımlarla işbirliğimizi yoğunlaştırmamız gerekiyor. Demiryolu taşımacılığını Orta Asya'ya uzatabiliriz.


  SALGIN SONRASI İÇİN HAZIRLANMALIYIZ

  Bu savaşı elbette kazanacağız. Salgın sonrası için de hazırlık yapmalıyız. Bu şekilde bir hareket tarzı benimsenmesi konseyimizin uluslararası görünürlüğünü belirginleştirecek ve küresel gücünü artıracaktır..


  Görüş Bildir