Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
590.123
1.53%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Ermenek davasında gerginlik

  Ermenek maden faciası davasının ilk duruşmasında yaşanan gerginlikte su şişeleri, bastonlar havada uçuştu.
  • Ajanslar
  • 15.06.2015 - 13:47
  Ermenek davasında gerginlik

  Ermenek davasında gerginlik #1

  Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden faciasında 18 işçinin yaşamını yitirmesiyle ilgili davanın görülmesine başlandı. İlk duruşmada gerginlik yaşandı. Çevik kuvvet ekipleri, duruşmanın görüleceği Ermenek Adliyesi önünde bariyer kurdu. Adliyeye gelen madenci yakınları, güvenlik noktasından geçirilerek duruşma salonuna alındı.

  MADENCİ YAKINLARI FENALIK GEÇİRDİ

  Tutuklu sanıklar Saffet Uyar, Abdullah Özbey ve Ali Kurt adliyeye getirildi. Tutuksuz yargılanan 5 sanığın bulundukları illerde talimatla ifadelerinin alındığı öğrenildi. Sanıkların salona alındığı sırada madenci yakınları, "Oğlum nerede?", "Katiller çocuklarımıza nasıl kıydınız?" diyerek tepki gösterdi. Bazı kadınların ellerindeki çantaları, sanıklara attığı görüldü. Bunun üzerine jandarma ekipleri ile avukatlar, madenci yakınlarını sakinleştirmeye çalıştı. Bu sırada bir müşteki baygınlık geçirince adliyeye sağlık ekipleri çağrıldı. Kazada oğulları Ali ve Kerim'i kaybeden Şükrü Haznedar, "Katiller" diyerek sanıkların üzerine yürüyünce salondan çıkarıldı.

  "UTANMADAN BİZE DAVADAN VAZGEÇMEK İÇİN PARA TEKLİF EDİYORSUNUZ"

  Olayların büyümesi üzerine sanıklar da duruşma salonundan çıkarıldı. Sakinleştirilmek için koridora alınan bazı madenci yakınları, "Utanmadan bize davadan vazgeçmek için para teklif ediyorsunuz" diye bağırdı.  Avukatlar ve jandarma ekiplerinin çabalarıyla madenci yakınlarının yatıştırılması üzerine, sanıklar tekrar salona alındı.

  Ermenek davasında gerginlik #2

  "HERKES HAK ETTİĞİNİ BULACAK"

  Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mustafa Başarı, ailelerin acısını anladığını ancak sanıkların yargılanmaları gerektiğini belirterek, madenci yakınlarını sükunete davet etti. Hakim, "Bu yargılamanın sonunda herkes hak ettiğini bulacak. Herkesin hak ettiğini bulması için de bu yargılamanın olması lazım" diye konuştu.

  Ermenek davasında gerginlik #3

  SU ŞİŞELERİ, BASTONLAR HAVADA UÇUŞTU

  İddianamenin okunmasıyla 3'ü tutuklu 16 sanığın yargılandığı dava başladı. Bazı madenci yakınları, okunanları duyamadıklarından yakındı. Bunun üzerine iddianame, mikrofonla okundu. İddianame okunurken evlatlarının isimlerini duyan bazı madenci yakınları gözyaşlarını tutamadı. Sanıklardan birinin iddianamedeki, "Madendeki suyu tadarak kontrol ettik" şeklindeki ifadesi okunduğu sırada, bir madenci eşi, "Su ağızla tadarak kontrol mü edilirmiş? Hiç aklınız fikriniz yok mu?" diyerek tepki gösterdi. Daha sonra madenci yakınlarının sanıklara yönelik sözlü tepkileri devam etti. Bu sırada sanıklara su şişesi fırlatıldı. Bazı madenci yakınları, tutuksuz yargılanan Ahmet Dağdeviren'e bastonla vurarak, yumruk attı.

  DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

  Güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen madenci yakınları sakinleştirilemedi. Yaşanan arbedenin ardından hakim, duruşmaya 15 dakika ara verdiğini duyurdu. Ailelerin tepkileri, salon dışında da devam etti. Baygınlık geçiren bir madenci yakınına sağlık ekipleri müdahale etti. Öte yandan, bir sanık avukatı, adliyeye yazı tahtasıyla girdi.Ermenek davasında gerginlik #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir