Dolar
7.725
0.0479%
Euro
9.0599
0.0408%
Altın
1895.49
0.517%
Borsa
1145.83
0.0515%
G. Altın
470.165
0.6734%
Bitcoin
84019.8
1.01%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Erzincanlı dönerci: Koronavirüs gelirse pişman olur

  Koronavirüs vakalarının en çok arttığı 5 ilden biri olan Erzincan'da önlemler ve kısıtlamalar artırılırken, vatandaşlar da kendi imkanlarıyla bağışıklıklarını güçlendirmeye çalışıyor.
  • DHA
  • 15.09.2020 - 01:42
  Erzincanlı dönerci: Koronavirüs gelirse pişman olur

  Erzincan Valisi Mehmet Makas başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun, il genelinde salgını önlemek amacıyla başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere, tedbirlere yeterince uyulmamasının, hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle çeşitli kararlar aldığı belirtildi.

  YAŞLI VE KRONİK HASTALARA KISITLAMA

  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların 11.00-18.00 saatleri dışında sokağa çıkmalarının yasaklandığına yer verilen açıklamada, bu kişilerin pazar yerleri, alışveriş merkezleri, kulüp ve dernek binaları ile lokal girişlerine, cenaze törenleri, düğün ve nikah merasimlerine katılmalarına izin verilmeyeceği duyuruldu. Alışveriş merkezleri, pansiyon ve otellerin girişlerinde HES kodu sorgulamasının yapılarak durumu uygun olmayanların girişlerine müsaade edilmemesi ve kolluk kuvvetlerine bildirilerek gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildiği kaydedilen açıklamada, alınan kararlara uymayanlara idari para cezası verileceği vurgulandı.

  HASTA SAYISI EN ÇOK ARTAN 5 İLDEN BİRİ

  Açıklamada, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK'nin 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildiği aktarıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir hafta önce yaptığı açıklamada günlük hasta sayısı en çok artan 5 ilden birinin Erzincan olduğunu duyurmuştu.

  Erzincanlı dönerci: Koronavirüs gelirse pişman olur #1

  KORONAYA KARŞI SARIMSAK, SOĞAN

  İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca dün alınan karar, vatandaşlar tarafından da yerinde bulundu. Vatandaşlar, kentte son haftalarda artış gösteren vaka sayılarının, hayatı olumsuz etkilediğini ifade ettiler.

  65 yaş üzeri vatandaşların salgın nedeniyle dışarıda durmaması gerektiğini söyleyen döner ustası Ercan Çapar, "Bu hastalığa zannederim hepimiz yakalanacağız. Bünyesi kuvvetli olanlar ayakta geçiriyor. Ancak yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlar için zor bir dönem. O yüzden sürekli, et, paça, sarımsak ve soğan yiyorum ki korona bana gelmesin. Gelirse de pişman olur zaten" diye konuştu.

  Erzincanlı dönerci: Koronavirüs gelirse pişman olur #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir