Petrol
111.95
-1.37%
Euro
17.4819
-0.31%
Dolar
16.976
0.89%
Altın
984.34
0.67%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
335.136
2.20%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Erzurum'da ecdada saygı yürüyüşü

  Tarihte "93 Harbi" olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Erzurum'da halk Topdağı'ndaki Aziziye Tabyaları'na yürüdü.
  • AA
  • 12.11.2016 - 11:09
  Erzurum'da ecdada saygı yürüyüşü

  Tarih boyunca Anadolu'nun önemli bir kalesi konumunda bulunan Erzurum'da, genç, yaşlı ve çocukların da aralarında bulunduğu binlerce kişiyle, 139 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı'nın yaşandığı Aziziye Tabyaları'na saygı yürüyüşü düzenlendi.

  Erzurum da ecdada saygı yürüyüşü #1

  ECDADA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ

  Tarihte "93 Harbi" olarak anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın en çetin muharebelerinin geçtiği Erzurum'da, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlikte binlerce kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla tabyalara "ecdada saygı" için yürüdü.

  Erzurum da ecdada saygı yürüyüşü #2

  'EY ERZURUMLULAR! VATANINI SEVEN YETİŞSİN''

  Kent merkezinden 4 kilometre uzaklıktaki Aziziye Tabyaları'na yapılan yürüyüş öncesi, sabah ezanının ardından tarihteki gibi cami hoparlörlerinden "Ey Erzurumlular, ey ahali. Moskof, Aziziye'yi bastı. Allah'ını seven, eli silah tutan herkes, askerlerimizin yardımına koşsun. Vatanını seven yetişsin." çağrıları yapıldı.

  Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, gazetecilere yaptığı açıklamada, 139 yıl önce Aziziye Tabyası'nın düşman işgaline uğradığını söyledi.

  Erzurum da ecdada saygı yürüyüşü #3

  ''HALKIN DESTEĞİYLE RUSLAR YENİLGİYE UĞRATILDI''

  Olayı duyan Erzurumluların, camilerden okunan sela ve yapılan anonsların ardından genç yaşlı her kesimin ellerine aldıkları alet ve silahlarla tabyaya doğru yürüdüğünü ifade eden Sekmen, şöyle konuştu: "O tarihte halk genci ve yaşlısıyla ordunun yardımına koşmuştu. Rus ordusu burada halkın da desteğiyle yenilgiye uğratıldı. Biz o yılların anısına gençliğimize, milletimize yeniden o ruhu yaşatmak üzere 4 yıldır Valilik, sivil toplum örgütleri ve Büyükşehir Belediyesi olarak bu organizasyonu düzenliyoruz. Gençliğimizin bunlardan haberdar olması lazım.''

  Erzurum da ecdada saygı yürüyüşü #4

  TANKLARIN ALTINA YATTILAR

  FETÖ'nün 15 Temmuz'da ülkeyi işgal etme girişiminde bulunduğunu anımsatan Sekmen, 15 Temmuz gecesi Erzurum gibi Türkiye'nin tüm vilayetlerinde halkın ayaklandığını ve devletine sahip çıktığını hatırlattı. Sekmen, "Canları pahasına tankların altına yattılar. Silahlara mermilere göğüslerini siper ettiler ve bu ülkeyi dış güçlerin işgalinden korudular. Bu oyun bitmedi, bitmeyecek. Bunun için bizim güçlü olmamız ve uyanık olmamız lazım." diye konuştu.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir