Petrol
97.13
-1.04%
Euro
18.395
-0.03%
Dolar
17.9607
0.16%
Altın
1.034
-0.43%
Borsa
2864
0.00%
Bitcoin
435.665
-1.48%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Eskişehir Valisi Tarım Fuarı’nın açılışına katıldı

  Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir'de düzenlenen Tarım Fuarı'nın açılışına katıldı.
  • 08.04.2014 - 16:03
  Eskişehir Valisi Tarım Fuarı’nın açılışına katıldı

  Eskişehir Valisi Tarım Fuarı’nın açılışına katıldı #1

  Eskişehir Tarım Fuarı’nın açılışına katılan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, açılışta yaptığı konuşmasında, çiftçinin önemini Nasreddin Hoca örneğiyle vurguladı.

  Eskişehir Valisi Tarım Fuarı’nın açılışına katıldı #2

  "NASREDDİN HOCAMIZ ÇİFTÇİ BÜYÜK ELBET DERKEN.."

  Vali Güngör Azim Tuna, yaptığı konuşmasında,  "Eskişehir’in bereketli toprakları, aynı zamanda Nasreddin Hoca gibi büyük şahsiyetleri de bağrından çıkarmıştır. Hocamız "Çiftçi büyük elbet" derken, insan hayatında ve ülke ekonomisinde tarımın olmazsa olmaz gibi yüksek bir öneme sahip olduğunu en veciz şekliyle ifade etmiştir" dedi.

  ESKİŞEHİR'DEKİ TARIM İHRACATINDA ARTIŞ

  Eskişehir’in tarımdaki ihracatının son beş yıl içinde önemli bir artış kaydettiğini belirten Vali Tuna, konuşmasına; "Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının verilerine göre 2014 yılı Ocak ayında ilimizdeki toplam ihracatın %9’u tarım, hayvancılık ve ormancılık sektörüne aittir. Bölgesel öncelik ve stratejilerimiz arasında “Güvenli Gıda Üretmek Üzere Kaynakların Verimli Kullanılmasıyla Tarımın Sürdürülebilirliğinin Sağlanması” maddesi yer almaktadır. Bu kapsamda; diğer birçok sektörde olduğu gibi tarımda da mesleki ve teknik eğitimde sektörel ihtiyaçların tam anlamıyla karşılanamaması tarımda da yapısal dönüşüm ihtiyacını ortaya koymaktadır.

  Eskişehir Valisi Tarım Fuarı’nın açılışına katıldı #3

  TARIMDA VERİMLİLİĞİN ÖNEMİ

  Nitelikli tarımsal üretim için donanımlı personeller, ihtiyaç duyulan vasıflı işgücü; tarımın geleceği için hayati öneme sahiptir. Bir atasözümüz şöyle der: “Çiftçinin karnını yarmışlar, kırk tane gelecek yıl çıkmış.” Atalarımız böyle demiştir, çünkü çiftçinin ürünü her yıl bir afete uğramış, o da hep gelecek yıllara umut bağlamıştır. Teknolojinin her alanda insana hizmet sunduğu günümüzde, bu atasözünden alınması gereken en önemli ders “tedbir”dir. Tarımda verimlilik ve kırsal kalkınmanın çeşitli destekleme ve koruma tedbirleri uygulanmasıyla mümkün olacağı bilinen bir gerçektir. Risk faktörlerini azaltan stratejiler geliştirilmesi önemlidir. Üstelik içinde bulunduğumuz küreselleşme sürecinde tarım, Avrupa Birliği ile entegrasyonda öncelikle geliştirilmesi gereken bir sektör olarak belirmektedir.” ifadeleriyle devam etti.

  "TÜRKİYE'NİN TARIM SEKTÖRÜ DÜNYADA ÖNEMLİ BİR KONUMDA"

  Vali Tuna'dan sonra konuşma yapan Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş de, Türkiye'nin tarım sektörü bölgesinde ve dünyada önemli bir konumda bulunduğuna dikkat çekti. Genel Müdür Gümüş, "Türkiye tarımsal hasıla değeri itibariyle 2002 yılında 11'inci, Avrupa'da 4'üncü iken bugün dünyanın 7'nci, Avrupa'nın en büyük tarımsal ekonomisi olmuştur. 83 yıldır beklenen Tarım Kanunu'nda içinde olan tarımın temel sorunlarını çözen 16 kanunun hayata geçirilmiştir. Uygulanan etkin ve istikrarlı politikalarla tarım sektörün son 10 yılın 9'unda büyüyerek son yarım yüzyılın en istikrarlı dönemini yakalamıştır. 2002'de 23.7 milyar olan tarımsal milli gelir 2013 yılında 61 milyar dolara ulaşmıştır. Tarımda kişi başına milli gelir bin 64 dolardan 3 bin 483 dolara, tarım ürünleri toplam ihracatı 4 milyar dolardan 17.7 milyar dolara, gıda maddeleri ihracatı 3.7 milyar dolardan 16.7 milyar dolara yükselmiştir" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir