Euro
15.2318
-0.07%
Dolar
13.4667
-0.08%
Altın
799.8730
-0.16%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
510.343
2.67%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  Esnek çalışma genelgesi nedir? Kamuda esnek çalışma süresi uzatıldı mı?

  Resmi Gazete'de yayınlanan 'esnek çalışma genelgesinin kapsamı nedir' merak edenler için 'Kamuda esnek çalışma genelgesi ve esnek çalışma genelgesi uzatıldı mı' sorularının cevabı haberimizde...
  • Haber Merkezi
  • 26.08.2020 - 15:32
  Esnek çalışma genelgesi nedir? Kamuda esnek çalışma süresi uzatıldı mı?

  Koronavirüsün yayılması ile beraber gündeme gelen esnek çalışma çalışma genelgesinin kapsamı ile ilgili merak edilen bir çok nokta bulunuyor.

  Kamuda esnek çalışma modeli koronavirüs salgınının etkilerinin yoğun olduğu dönemde uygulanmaya başlamıştı. Normalleşme sürecinin ardından ise alınan kararlar güncellendi. Böylece esnek çalışma genelgesi Cumhurbaşkanlığı tarafından Resmi Gazetede yayımlandı.

  KAMUDA ESNEK ÇALIŞMA GENELGESİNİN KAPSAMI

  Kamuda esnek çalışma genelgesi, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan vatandaşlara yönelik yapılan birtakım düzenlemeleri kapsıyor.

  Esnek çalışma genelgesi nedir? Kamuda esnek çalışma süresi uzatıldı mı? #1

  KAMUDA ESNEK ÇALIŞMA SÜRESİ UZATILDI MI?

  Kamuda esnek çalışma uygulaması hakkında yeni kararlar alındı. Buna göre, söz konusu uygulamanın devam etmesi kararı alınırken birtakım düzenlemeler de yapıldı.

  Esnek çalışma genelgesi nedir? Kamuda esnek çalışma süresi uzatıldı mı? #2

  CUMHURBAŞKANLIĞI ESNEK ÇALIŞMA GENELGESİ

  Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Covid-19 salgınının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma imkanı sağlanacak.

  Esnek çalışma genelgesi nedir? Kamuda esnek çalışma süresi uzatıldı mı? #3

  KAMUDA ESNEK ÇALIŞMA USÜL VE ESASLARI

  Buna dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için üst yönetici; bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için bakan; taşra teşkilatları, (bakanlıklarca belirlenmemiş ise) ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı; diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici tarafından belirlenecek.

  Esnek çalışma genelgesi nedir? Kamuda esnek çalışma süresi uzatıldı mı? #4

  FİİLEN GÖREVE GELMEYEN DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞANLAR

  Söz konusu bu yetki ise devredilebilecek. Bu kapsamda dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında ise idari izinli sayılacak.

  Genelge kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak.

  Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşit olacak. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali, sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı olacak.

  Esnek çalışma genelgesi nedir? Kamuda esnek çalışma süresi uzatıldı mı? #5

  KAMUDA ESNEK ÇALIŞMA GENELGESİ İDARİ İZİNLİLER

  İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine dönmek zorunda olacaklar.


  Görüş Bildir