Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
564.232
0.22%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Etil alkol ve metanolün internet satışı yasaklandı

  Etil alkol ve metanolün internet satışı yasaklandı

  Tarım ve Orman Bakanlığı, etil alkol ve metanolün internetten satışını yasaklarken, uygulama 60 gün sonra başlayacak.
  • REUTERS
  • 01.10.2020 - 09:25
  • Güncelleme : 01.10.2020 - 09:25

  Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan Tarım ve Orman Bakanlığı yönetmeliğiyle, etil alkol ve metanolün üretimi ile iç ve dış ticaretine ilişkin esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapıldı.

  İZLEME VE TAKİP TEDBİRİ

  Buna göre, etil alkol ve metanolün internetten satışı yapılamayacak. Tarım ve Orman Bakanlığı; etil alkol, metanol ve alkollü içkiler piyasasının güvenliğinin tesisi için izin, izleme ve takip tedbirleri alacak.

  EVSEL KULLANIM YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLDİ

  Yapılan değişiklikle, etil alkol üretim tesislerinin izin, üretim ve yenileme süreçlerinde Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan alınan onay ve izinler, Tarım ve Orman Bakanlığına devredildi. Değişiklikle ayrıca, etil alkolün evsel kullanım amaçlı piyasaya arz edilme şeklini düzenleyen yönetmeliğin 20. maddesinin (a) bendi yürürlükten kaldırıldı.

  Yönetmeliğin 28. maddesine eklenen bir fıkraya göre ise etil alkol üretim tesisini devredecek veya devralacak gerçek veya tüzel kişilerin vadesi geçmiş vergi borcu bulunması halinde devire izin verilmeyecek.

  etil alkol

  60 GÜN SONRA SATILAMAYACAK

  Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre, evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışı 60 gün süreyle yapılabilecek. Söz konusu ürünler bu sürenin sonundan itibaren piyasaya arz edilemeyecek ve satış belgeli yerlerde bu süreden sonra bulunan ürünler, ithalatçısı veya üreticisine üç ay içinde iade edilecek.

  Evde içki yapımında kullanılan etil alkol, içerisine dünyadaki en acı kimyasal olarak bilinen ‘denatonyum benzoat' katılarak satılıyordu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir