Euro
15.2604
-0.07%
Dolar
13.4701
-0.01%
Altın
798.31
0.60%
Borsa
2011
0.00%
Bitcoin
488.342
0.08%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Ezidiler İstanbul'dan Mardin'e geri gönderildi

  İstanbul'a gelen Ezidiler, yetkililerin talimatıyla Mardin'deki kampa geri gönderildi.
  • DHA
  • 29.06.2015 - 09:42
  Ezidiler İstanbul'dan Mardin'e geri gönderildi

  Ezidiler İstanbul dan Mardin e geri gönderildi #1

  Irak'ta geçen yıl IŞİD'in saldırdığı Sincar'dan (Şengal) kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Diyarbakır'da kampa yerleştirilen Ezidilerden bir kısmı, iki gün önce Avrupa ülkelerine gitmek amacıyla Diyarbakır'dan otobüslerle yola çıkmıştı.

  İSTANBUL OTOGARINDA BEKLEMEYE BAŞLADILAR

  Bulgaristan sınırındaki Kapıkule Sınır Kapısı'na 5 kilometre kala, jandarma ekipleri tarafından durdurulan ve Diyarbakır Valiliği kararıyla geri çevrilen Ezidiler, dün otobüslerle İstanbul Esenler Otogarı'na geldi. Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu Ezidiler, yere serdikleri kartonlara oturarak otogarda beklemeye başladı. Çocukların uzun süren yolculuklar nedeniyle yorgun düştükleri görüldü.

  YETKİLİLER YENİDEN MARDİN'E GÖNDERDİ

  Yetkili makamlar tarafından, Ezidilerin Mardin'in Nusaybin ilçesindeki kampa geri gönderilmesi kararının verilmesi üzerine, Valilik tarafından tahsis edilen otobüslere bindirilen Yezidiler, yanlarında getirdikleri çanta ve çuvallardaki eşyalarıyla Mardin'e gitmek üzere yola koyuldu. Mardin'e gönderilen Ezidilere yolculuk boyunca polislerin de eşlik edeceği öğrenildi. Öte yandan Ezidilerin toplandığı Esenler Otogarı'nda Çevik Kuvvet ekipleri gece boyunca tedbir aldı.

  Ezidiler İstanbul dan Mardin e geri gönderildi #2

  Ezidiler İstanbul dan Mardin e geri gönderildi #3

  Ezidiler İstanbul dan Mardin e geri gönderildi #4


  Görüş Bildir