Dolar
7.9634
0.3225%
Euro
9.4339
0.4514%
Altın
1909.98
0.3088%
Borsa
1197.45
-0.0726%
G. Altın
488.827
0.5837%
Bitcoin
103385.29
-0.1544%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu

  Fatih Sultan Mehmet'in tablosu, İstanbul'un kurtuluşunun 97. yıl dönümünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde halkın ziyaretine açıldı.
  • DHA
  • 06.10.2020 - 14:56
  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) tarafından 25 Haziran'da Londra'daki Christie's müzayede evinden satın alınan Fatih Sultan Mehmet tablosu, İstanbul'un kurtuluşunun 97. yıl dönümünde vatandaşlarca da ziyaret edilmeye başlandı.

  İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinde 1480 yılında yapılan tabloyu ilk günden görmek isteyen vatandaşlar, İBB'nin Saraçhane'de bulunan binasına geldi.

  GİRİŞLER HES KODU İLE YAPILDI

  Ziyaretçiler, HES kodu kontrolü ve ateş ölçümü ile içeri alındı. Ziyaretçiler sergi salonunu gezdi, tablo ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Salonda Fatih Sultan Mehmet'in portresinin yanı sıra Cem Sultan'ın bastırdığı sikke, Osmanlı damgalı Venedik sikkesi ve Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'da 1476'da bastırdığı ilk altın para da sergileniyor.

  Tabloyu görmeye gelenler sikkelere de yoğun ilgi gösterdi. Ziyaretçiler sikkeleri büyüteçlerle inceledi.

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu ViDEO

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu #1

  "ÇOK HEYECENLANDIM"

  Sergiye gelen Alanur Özalp, "Çok heyecanlandım, çok sevindim burada olmasına. Elle tutulur bir mesafede bizim karşımızda olmasına çok sevindim. Biz buraya görmeye geldik ama Taksim Meydanı'nda da şık bir şekilde sergilenmesini istiyorum çünkü sadece benim değil pek çok insanın görmesini istiyorum." dedi.

  Mimar Canan Turgay, sergiyi 1 aydır beklediğini belirterek, "Bugünü bekliyordum, ilk gün gelmek istedim. Ben mimarım, öğrenciliğimden beri, bu tür olayları çok önemsiyorum, sanatsız bir dünya düşünemiyorum. Bugün ayrıca İstanbul'un kurtuluşu çok önemli bir gün. Aynı güne denk getirilmesi de anlamlı" ifade etti.

  Orhan Baysal ise, "Bugün tablonun gösterime açılacağını öğrendim ve ilk ziyaretçilerden olmak istedim. Ben özellikle tarihe ve Osmanlı tarihine merak duyuyorum. Çok yakında bakamıyoruz ama detayları inceleyebildiğim kadar inceledim, gerçekten müthiş bir eser." diye konuştu.


  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu #2

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu #3

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu #4

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu #5

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu #6

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu #7

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu #8

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu #9

  Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyaretçilerle buluştu #10

  Görüş Bildir