Petrol
111.48
0.32%
Euro
17.548
0.45%
Dolar
16.4045
0.24%
Altın
974.46
-0.03%
Borsa
2431
0.00%
Bitcoin
482.001
-1.01%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  FETÖ mağduru öğrenci: 3. kattan kendimi atmamı istediler

  İzmirli Melike Bulut Şehirli, Hava Harp Okulunda gördüğü baskılar nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldığını anlattı
  • AA
  • 26.07.2016 - 17:00
  FETÖ mağduru öğrenci: 3. kattan kendimi atmamı istediler

  Askeri okulu bıraktıktan sonra Balıkesir'de hemşirelik eğitimi alan ve hayallerinden uzak yeni bir yaşama başlayan Melike Bulut Şehirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1992'de İzmir'in Bergama ilçesinde doğduğunu ve küçük yaşlarından itibaren hep askeri helikopter pilotu olmak istediğini söyledi.

  İlçedeki 13 Nisan Anadolu Lisesini tamamladıktan sonra 2010'daki LYS ile Hava Harp Okulunu kazandığını, Yalova'daki öğrenci seçme uçuşundan da başarıyla geçtiğini ifade eden Melike Bulut Şehirli, "Uçuşlarımdan birini de 2011 yılında Balyoz Davası nedeniyle içeri alınan Tümgeneral İsmail Taş ile gerçekleştirmiştim. Uçuş sınavlarını başarıyla geçtikten sonra intibak dönemine başladık. İşte o dönem çok zorluydu." dedi.

  3. KATTAN KENDİMİ ATMAMI İSTEDİLER

  İntibak döneminde üst üste gece nöbeti tutmak zorunda kaldığını ancak başkalarının aynı nöbeti tutmadığını fark ettiğini söyleyen Şehirli, şöyle devam etti: "Art arda tuttuğum nöbetler aslında bu baskının bana özel yapıldığını gösteriyordu. Sürekli olarak 'Ülkeye hizmetini sadece burada değil, başka yerde yap' baskısı altındaydım. Yine de bu baskılardan sıyrılıp askerlik yemini ettim ve herkes gibi Harbiyeli olduğumu sandım. İlerleyen zamanda herkes gibi olmadığımı anlayacaktım. İlk olarak nöbet çizelgelerinde yer almayan nöbetleri tutmadığım için ceza aldım. Ondan sonra da 3'er günlük oda hapisleri çekmeye başladım. 27 Şubat 2011 tarihinde de bir gece yatağımdan komutanların seçtiği kadetler tarafından kaldırıldım. Bayanlar katındaki uçuş odasına alındım. Pencereye doğru esas duruşta 1 saat boyunca beklememi istediler. Bu sürede bana 'Melike Bulut, bu okula neden geldin, bırakmayı düşünmüyor musun, neden bırakmıyorsun, okulu bitirebileceğini mi düşünüyorsun, neyine güveniyorsun' dediler. Hatta pencereyi açıp 3. kattan kendimi atmamı istediler. Atlamayacağımı anlayınca odama gitmeme izin verdiler."

  FETÖ mağduru öğrenci: 3. kattan kendimi atmamı istediler #1

  Okulda hiçbir zaman "Fetullahçı, cemaatçi" kavramlarının kullanılmadığını dile getiren Şehirli, "Ama bize bunları yapan belli bir grup vardı. Biz bu grubun kim olduğunu anlamaya çalışıyorduk. Niçin biz diye soruyorduk. Biz hep bizde sorun olduğunu düşündük ama sonra anladık ki sorun bizde değilmiş. Askeri okuldan ayrılmaya zorlananların değil de okulda kalanların ortak bir özelliği vardı ve o gruba dahillerdi." diye konuştu.

  NAMUSUMA DA SAHİP ÇIKAMIYORUM KOMUTANIM DİYE BAĞIRTTILAR

  Eğitimler sırasında çok zorlandığını, aç ve susuz bırakıldığını, komutanların bir gruba ise hiç de kötü davranmadığını ifade eden Melike Bulut Şehirli, eğitimler sırasında esas duruştayken üst devrede olan öğrencilerin silahını tekmelediğini, düşen silahın ise kendisinden kaçırıldığını, yasak olduğu için esas duruşu da bozamadığını dile getirdi.

  Melike Bulut Şehirli, eğitimlerde yaşadıklarını da şöyle anlattı: "Silah düşünce alıp kaçıyorlardı. Sonra da 'Silah benim namusum. Ben silahıma sahip çıkamıyorum, demek ki ben namusuma da sahip çıkamıyorum komutanım' diye 25 kez bağırmamı istiyorlardı. Çok ağrıma gidiyordu, 25. kez söylerken artık ağlıyordum. Erkek devre arkadaşlarım bile artık gördüğüm zulme dayanamıyor, bu aşağılanma karşısında artık bırakıp gitmem gerektiğini söylüyordu."

  FETÖ mağduru öğrenci: 3. kattan kendimi atmamı istediler #2

  Başka kadın öğrenciye ise aynı şekilde davranmadıklarını ifade eden Melike Bulut Şehirli, "Onun babası cemaatçilerin sahibi olduğu bir kırtasiyede çalışıyordu. Ben okulumu bırakmak zorunda kalırken onun eğitimine devam ettiğini biliyorum." diye konuştu.

  YAPILANLARI ANLATTIĞIMDA HALÜSİNASYON GÖRÜYORSUN DEDİLER

  Dolabının sık sık kontrol edildiğini, iç çamaşırlarının ortaya saçıldığını da dile getiren Melike Bulut Şehirli, yaşadıklarını bazı öğretmenlerine anlattığında "Halüsinasyon görüyorsun." yanıtını aldığını söyledi.

  Kurmay bir yüzbaşının aynı devredeki diğer 8 kadın öğrenciyle konuştuğunu, bu konuşmadan sonra devre arkadaşlarının kendisine küstüğünü ve tamamen yalnızlığa itildiğini anlatan Melike Bulut Şehirli, ikinci sınıftayken kendisinden habersiz okula çağrılan ailesine başarısız" ve "isteksiz" olduğunun anlatıldığını dile getirdi.

  FETÖ mağduru öğrenci: 3. kattan kendimi atmamı istediler #3

  BU BİR TİYATRO DEĞİL

  Ailesinin çağrılmasından sonra okulu bırakma kararı aldığını söyleyen Melike Bulut Şehirli, şunları kaydetti: "Okulu bıraktıktan sonra tazminatı ödemek için annem ve kardeşimle domates ve Mısır tarlalarında amelelik yaptım. Yaşadıklarımı TSK'ya bildirdim, bimer'e ilettim ama maddi durumum olmadığı için mobbing nedeniyle dava açamadım. Bu bir tiyatro değil. Bize bunu yapanlar bedelini ödemeli. Bizler subay olmayı çok isteyen insanlardık ama onlar hiç hak etmedikleri yerlerde devletin malını istedikleri gibi kullandılar."

  Askeri okuldan ayrılmaya zorlanan öğrencilerin bir platformda buluştuğunu da hatırlatan Melike Bulut Şehirli, FETÖ üyesi subay ve astsubayların cezalandırılması için açılacak davaya müdahil olacaklarını da sözlerine ekledi.

  FETÖ mağduru öğrenci: 3. kattan kendimi atmamı istediler #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir