Dolar
6.7677
0.6304%
Euro
7.4137
0.3098%
Altın
1706.63
-0.2408%
Borsa
103024.34
0%
G. Altın
371.624
0.8157%
Bitcoin
60037.04
-0.0701%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Ford Otosan servisi eylemci işçileri bırakıp kaçtı

  Ford'da eylem yapan işçilere, fabrika yönetimi postaneye gitmeleri için servis tahsis etti. Servisler çalışanları Bozöyük'te bırakıp kaçtı.
  • 26.05.2015 - 16:44

  Ford Otosan servisi eylemci işçileri bırakıp kaçtı

  c

  Eskişehir'de kamyon ve çekici üretimi yapan Ford Otosan fabrikasında dün sabah saatlerinde iş bırakma eylemine başlayan işçiler, tepki gösterdikleri sendikalarından istifa ederek, "sendika kimlik kartları"nı yere atarak protesto gösterisi yaptı. Ancak işçiler bir sürprizle karşılaştı. Sendikadan istifa etmek için gittikleri postaneye onları götüren servisler geri getirmedi. Uzaklarda mahsur kalan işçilerin imdadına bir şirket yetişti.

  FORD'DA TÜRK METAL DEVRİ KAPANDI

  Dün, 08.00-18.00 vardiyasına gelen işçiler sabah saat 11.00'den itibaren, 'ücretlerinde iyileştirme yapılması' ve 'Türk Metal Sendikası'nın Ford fabrikasından çıkması' talepleriyle fabrika bahçesinde iş bırakma eylemi başlatmıştı. Bugün ise işçiler, otobüslerle İnönü ilçesi ve Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki postane şubelerine giderek, E-Devlet şifrelerini aldı. E-Devlet üzerinden işlemlerini tamamlayan işçiler, istifa dilekçelerini de imzalayarak temsilciler aracılığıyla fabrikanın İnsan Kaynakları Müdürlüğü'ne sundular. 2 gündür iş bırakma eylemine devam eden işçiler, daha sonra fabrika kapısı önünde kimlik kartlarını yere atarak alkışlar ve sloganlar eşliğinde Türk Metal Sendikası'na tepkilerini gösterdi.

  SENDİKADAN İSTİFA ETTİLER

  Son gelişmelere ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan İşçi Temsilcisi İsmail Demirbaş, şuanda bin 32 kişinin sendikadan istifa ettiğini bildirdi. Demirbaş, "Bize ulaşmayan henüz öbür vardiyalarda çalışan arkadaşlar var. Onların dilekçeleri ile beraber tahmin ediyorum bu fabrikada çalışan işçilerin yüzde 99'u istifa etmiş olacak. Herkesin dilekçesi hazırlandı, E-Devlet'ten sendikadan istifa ettiler. Fabrikada da, istifa ettiklerine ve sendikayla hiçbir alakaları kalmadığına dair dilekçeler toplandı. Bunları idareye teslim edeceğiz" dedi.

  "NEREYE GİTSEK SİZİ ATARIZ DİYORLAR"

  Fabrika idaresinden kendilerine yer göstermeleri talebinde bulunduklarını aktaran Demirbaş, "İdare, bize hep 'dışarı çıkın, benim arazimi kullanıyorsunuz' diyor, hem de bize bir yer göstermiyor. Jandarmaya, 'bize bir yer gösterin, burada bin 500 kişi insan var, bu insanlar evlerine gitmek istemiyorlar, buralarda kendilerine bir yer arıyorlar' diyoruz. Burada gayet barışçıl bir şekilde haklarını dile getirmek istiyorlar, taleplerini dile getirmek istiyorlar. Ama ne idare yer gösteriyor bize, ne de jandarma bir yer gösteriyor. Nereye gitsek sizi atarız diyorlar. Peki biz bu memleketin vatandaşı değil miyiz?" diye konuştu.

  FABRİKA MÜDÜRÜ İŞÇİLERE YER GÖSTERDİ

  Bir süre sonra işçilerin bulunduğu yere gelen fabrikanın İnsan Kaynakları Müdürü Onur Şengül ise, eylemlerini fabrikanın karşı tarafında bulunan bir arazide sürdürebileceklerini kaydetti. Şengül, "Hepinizi gözlerinizden öpüyorum. Kendinize dikkat edin. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirin. Fabrikanın tabelasının olduğu yer, bizim bir müteahhitimizin arazisi. Orası müsait. Eğer geçmek isterseniz, kendinize dikkat ederek, emniyetli bir şekilde geçiniz. Orada yeteri kadar alan da var. Oraya konuşlanabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

  FABRİKA SERVİSLERİ İŞÇİLERİ POSTANE ÖNÜNDE BIRAKTI

  E-Devlet şifresi almak için Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki postaneye giden işçilerden Ferhat Kök de fabrikanın işçi servisliğini yapan firmanın kendilerini E-Devlet şifresi almak için ilçeye götürdüğünü fakat geri getirmediğini öne sürdü. Fabrika müdürünün konuşmasını da değerlendiren Kök, şöyle konuştu:

  EYLEMİ KIRMAK İÇİN İNANILMAZ PLAN

  "Orada konuştu biz aileyiz dedi, biz kardeşiz dedi ama bizi burada otobüslere bindirip Bozüyük ve İnönü'ye gönderdiler. Bizi Bozüyük'te bırakıp, servisleri geri çektiler. Servisler beklemesin dediler. Başka bir firmanın otobüsleri geldi, bizi buraya 3 servis yaparak getirdi. Bozüyük'ten geri getirdi. Çok cüzi bir miktar da para verdik. Bizi üzmediler, yetişmeyen parayı da almayız dediler. Firmaya çok teşekkür ediyoruz. Bizi oraya bıraktılar, oradan dağılırlar, gelemezler zannettiler. Biz bu dava için niye çıktık? Ekmek için çıktık. Biz Ford Otosan'ın zarar görmesini istemiyoruz, zarar vermek istemiyoruz. Ama biz geri geldik. Hiç bölünmeden hepimiz tekrar buraya geri geldik. Buradan da gitmeye niyetimiz yok." Eskişehir'in İnönü ilçesinde bulunan fabrikada işçilerin eylemi sürerken, bölgeye gelen jandarma ekipleri, muhtemel olaylara karşı Türk Metal Sendikası Fabrika Temsilciği önünde güvenlik önlemleri aldı.

  Görüş Bildir