Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
448.058
1.32%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Gece görüş gözlüğü ile ilk sivil uçuş yapıldı

  Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilerek 'gece görüş gözlüğü' ile ilk sivil uçuş yapıldı. Yeni nesil gece görüş gözlükleriyle pilotlar, 7 gün 24 saat arama kurtarma, doğal afet, ambulans hizmetleri verebilecek.
  • 30.04.2014 - 10:32
  Gece görüş gözlüğü ile ilk sivil uçuş yapıldı

  Gece görüş gözlüğü ile ilk sivil uçuş yapıldı #1

  Türk Hava Kurumu’na bağlı Etimesgut Türkkuşu Eğitim Merkezi’nde, gece görüş dürbünü ile görev yapacak ilk ambulans helikopter pilotlarının tanıtımı yapıldı. THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, ilk kez eğitim alan 2 helikopter pilotunun basın mensuplarına tanıtıldığı törende, 5 helikopterle başladıkları ambulans helikopter hizmetini şu an 17 helikopterle sürdürdüklerini söyledi.

  Gece görüş gözlüğü ile ilk sivil uçuş yapıldı

  Gece görüş gözlüğü ile ilk sivil uçuş yapıldı İZLE

  Gece görüş gözlüğü ile ilk sivil uçuş yapıldı #2

  ÇOK AZ ÜLKEDE KULLANILIYOR

  Yıldırım, "Burada helikopterlere yeni bir kabiliyet kazandırdık. Helikopterlerimizin 8 tanesi gece de ambulans ve arama kurtarma hizmeti yapabilecek. Pilot arkadaşlarımız gece görüş gözlükleri ve kasklarıyla birlikte gece de uçuş yapabilecek kabiliyete sahip olacaklar. Bu helikopterlerle hem ambulans hem de arama kurtarma hizmeti yapabileceğiz. Biz de bunu ülkemize kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz" diye konuştu. İnsanların yaşamlarını sadece gündüz değil gece de devam ettirdiğine dikkati çeken Yıldırım, kaza, doğum ve acil hasta vakalarında ambulansların Türkiye’nin çeşitli yerlerinde görev yapacağını söyledi. Yıldırım, bu kabiliyetin çok az ülkede kullanıldığını, bu teknolojinin Türkiye’de kullanılmasının büyük önem arz ettiğini belirterek, helikopterlerin ilk etapta insan yoğunluğunun fazla olduğu Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi illerde kullanılacağını bildirdi. Yıldırım’ın konuşmasının ardından gece görüş gözlüğü kullanımında ilk eğitimlerini alan 2 Türk helikoper pilotu ambulans helikopterle kısa bir tanıtım uçuşu gerçekleştirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir