Petrol
110.6
-0.85%
Euro
16.21
0.62%
Dolar
15.55
0.48%
Altın
921.68
0.00%
Borsa
2417
-0.11%
Bitcoin
472.321
-1.40%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Gelibolu'da yeni şehitlik bulundu

  Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası'nda, Devlet Su İşleri ekiplerinin Alçıtepe mevkisindeki su iletim hattı çalışmalarında daha önce bilinmeyen bir şehitlik ortaya çıktı.
  • 24.09.2014 - 10:21
  Gelibolu'da yeni şehitlik bulundu

  Gelibolu da yeni şehitlik bulundu #1

  Şehitliğin bulunduğu alanda inceleme yapan Vali Ahmet Çınar, kazı sırasında insan kemikleri fark eden ekiplerin, Doğa Koruma ve Milli Parklar 3'üncü Bölge Müdürlüğü yetkililerine haber verdiğini söyledi. Bölgede çalışma yapıldığı bilgisini veren Çınar, şöyle konuştu:

  ŞEHİTLİK OLARAK DÜZENLENECEK

  "İncelemede, kemiklerin kıble yönünde bulunması, mezarların oluşturulma şekliyle Müslüman mezarlığı, dolasıyla şehitlik olduğu ortaya çıktı. Şairin, Mehmet Akif'in dediği gibi 'Toprağı sıksan şüheda fışkıracak' ifadesi burada kendisini gösteriyor. Tabii belki bütün alanın kapsamlı olarak taranması gerekiyor. Buna benzer şehitliklerin ortaya çıkacağını tahmin ediyorum. Bu konuda çok ciddi bilimsel çalışmalar, teknikler kullanılarak yapılıyor ama bölge çok geniş ve tam olarak taranması bitmedi. Envanterimizde olmayan yeni bir şehitliğimiz ortaya çıkarıldı. Bu şehitliğimizi de kayda aldık. Burada yeniden teknik cihazlarla tarama yapılacak. Tespit işlemleri tamamlandıktan sonra burası yeni bir şehitlik olarak düzenlenecek."

  Çınar'a, şehitlik alanındaki inceleme gezisinde İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Doğa Koruma ve Milli Parklar 3'üncü Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, Çanakkale 2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş eşlik etti.

  Gelibolu da yeni şehitlik bulundu #2

  Gelibolu da yeni şehitlik bulundu #3

  Gelibolu da yeni şehitlik bulundu #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir