Petrol
95.72
2.21%
Euro
18.3485
0.39%
Dolar
18.0913
0.80%
Altın
1.026
0.90%
Borsa
3015
1.19%
Bitcoin
428.397
0.97%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C
  Genel Kurul'da Türk birliği çağrısı

  Genel Kurul'da Türk birliği çağrısı

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, TBMM Genel Kurulu'nda konuştu
  • 12.01.2012 - 21:27

  Genel Kurul da Türk birliği çağrısı #1

  ENSONHABER.com/ÖZEL Meclis Genel Kurulu'nda milletvekillerine yönelik bir konuşma yapan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Türkiye'nin yanında diğer Türk cumhuriyetlerinin de ekonomik olarak güçlenerek bir Türk birliğinin adımlarının atılması gerektiğini kaydetti.

  Atambayev'in konuşması milletvekilleri tarafından sık sık alkışlarla kesilirken, konuşmanın sona ermesiyle birlikte Meclis'teki milletvekilleri ayağa kalkarak coşkuyla alkışa devam etti.

  BDP'LİLER KALKMADI

  Meclis'teki milletvekillerinin tamamı Atambayev'i ayakta alkışlarken BDP'li milletvekillerinin yerlerinde oturması kameralara böyle yansıdı.

  VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, TBMM Genel Kurulu'na Türkiye Türkçesi ile hitap etti. Bir kabristanda, birbirlerine sırtını dayayarak düşmanlarına ok atan iki Türk askerinin taşın üzerine çizilmiş resimlerinin bulunduğunu ifade eden Atambayev, ''İşte buna arkadaşların dayanışması denir. İşte bu anlayış ile ulu Türk kağanlığı kurulmuş ve 200 sene ayakta kalmayı başarmıştır. Türk Türk'ü sırtından vurmaya başladığında o devlet yıkılmıştır. Türk kağanlığının sınırları, Çin Seddinden Karadeniz'e kadar uzanıyordu. Türkler Orta Asya'yı fethedişlerinin ardından orada kaldılar ve orayı korudular'' dedi.

  "BİZ TÜRKÜZ, KÖLE OLMAYIZ"

  Kırgızistan'ı krediler ve maddi destek karşılığında diz üstü çökertmek isteyenler olduğunu dile getiren Atambayev, ''Ancak biz Türküz, eski Türküz, hiçbir zaman köle olmayız. Her bir Türk için dik başlı ölmek, diz çöken kölelik yaşamından daha iyidir'' dedi. Atambayev, ''İktidarın gücü sadece halkların güvenine bağlıdır. Eğer güven yoksa, ne tüfek ne tabanca ne top ne tankla iktidarını kurtaramaz'' sözlerini sarf etti.

  "TÜRK BİRLİĞİ ÇAĞRISI"

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kırgızistan'a ne kadar çok yardımcı olmak istediklerini bildiğini ifade eden Atambayev, ''Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile en azından Türk devletlerinin kardeşliğini pekiştirmeliyiz, kuvvetli bir Türk birliğini yapmalıyız. Ancak bunun için sadece Türkiye'nin değil, diğer Türk Cumhuriyetlerinin de sağlam ve ayakta durması lazım. Ekonomik yönden gelişmiş ve güçlü devletler olmalı. Sadece bir Türk Cumhuriyeti, Türkiye olursa zor olur'' diye konuştu.

  Atambayev, daha önce Türkiye'ye yaptığı bir ziyaret esnasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Tayyip abi" şeklinde hitap ederek dikkatleri üzerine çekmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir