Dolar
6.8604
0.0072%
Euro
7.7838
-0.0051%
Altın
1802.41
-0.0088%
Borsa
118398.67
3.127%
G. Altın
397.842
0.0754%
Bitcoin
63707.3
-0.3165%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Gişelerden serbest geçiş başlıyor

  İstanbul'da köprü ve gişelerde hayata geçmesi planlanan serbest geçiş sistemi, ay sonunda tamamlanacak.
  • 11.01.2014 - 13:32
  Gişelerden serbest geçiş başlıyor

  Gişelerden serbest geçiş başlıyor #1

  Karayolları 1. Bölge Müdürü İsmail Kartal, yaptığı açıklamada, İstanbul'da önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, ulaşımı rahatlatmak için bazı düzenlemeleri gerekli gördüklerini söyledi. "Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü, Çamlıca ve Mahmutbey gişelerinde 'serbest geçiş' dediğimiz OGS ve HGS'yi birleştirerek transit geçiş sağlayacağız" diyen Kartal, bunun trafiğe önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

  FSM'DE 31 OCAK'TA BAŞLAYACAK

  Kartal, çalışmanın ilkinin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde uygulanacağına dikkati çekerek, "Uygulama, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 31 Ocak'ta başlayacak" dedi. Burada bazı testler yapılacağını belirten Kartal, daha sonra sistemin Boğaziçi Köprüsü, Çamlıca ve Mahmutbey gişelerinde uygulanacağını ifade etti.

  ''ÇALIŞMALAR BU YIL TAMAMLANACAK''

  Kartal, çalışmaların bu yıl itibariyle tamamlanacağını vurgulayarak, uygulama sayesinde trafikteki yığılmaların önleneceğini aktardı. Serbest geçişin trafik güvenliğine de katkı sağlayacağına işaret eden Kartal, şöyle konuştu: "Çünkü, çok büyük bir zaman kaybı olmaktadır. Vatandaşlar zaman zaman HGS şeridinden OGS'ye, OGS'den HGS'ye geçerek trafikte dar boğaz yaratmaktadır. Serbest geçişle bu trafik dar boğazını ortadan kaldırıp normal akışı sağlamış olacağız. 2 köprümüzden günde ortalama 430-450 bin araç geçiyor. Bu yeni uygulamamız köprü ve gişelerde yaşanabilecek yığılmaları engelleyecektir. Uygulamadaki amacımız da budur. Taglarda 2 barkodlu araçlar da tek barkodlular da aynı şeridi kullanacak. HGS ve OGS her defasında sorgulama yapacak. Vatandaşların ayrıca işlem yapmasına gerek yok."

  MEVCUT SİSTEMDEN DAHA İYİ OLACAK

  Kartal, gişelerde depolama alanları bulunduğunu kaydederek, bazı sürücülerin yanlış "tag sırasında" beklemesi nedeniyle geçişlerde karmaşa oluştuğunu anlattı. Söz konusu karmaşanın İstanbul trafiğinde uzun araç kuyruklarına neden olduğuna dikkati çeken Kartal, "Karmaşa veya kuyruk nedeniyle trafik hareketliliği oldukça düşmektedir, bu durumu ortadan kaldırmak için serbest geçiş sistemini yürürlüğe koyma çalışmalarımız devam etmedir. Hem trafik güvenliğini sağlamak hem de kapasite problemini ortadan kaldırmak için mevcut sistemden daha iyi olacağını düşünerek bu çalışmayı devam ettirmekteyiz" diye konuştu.

  Görüş Bildir