Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.3562
-0.18%
Dolar
16.6137
-0.15%
Altın
971.03
-0.20%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
338.374
-1.16%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Gizli belgeler dedesinin mezarından çıktı

  3'ü tutuklu toplam 6 sanığın yargılanması devam ederken, sanıklardan biri belgeleri sakladığı yeri itiraf etti.
  • 29.07.2013 - 13:29
  Gizli belgeler dedesinin mezarından çıktı

  Gizli belgeler dedesinin mezarından çıktı #1

  Samsun Büyükşehir Belediyesi Makina İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı'nda geçen yıl Ekim ayında ortaya çıkan olayda, depo memuru Mehmet Topçu'nun düzenlediği 42 ayrı sahte belge ve imzalarla 33 yaşındaki Mustafa Giritli'ye ait firmadan son 2 yıl içinde yaklaşık 950 bin TL tutarında sarf malzemesi almış gibi gösterdiği öne sürülerek dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla 6 kişi gözaltına alındı.

  Zanlılardan Giritli ile Topçu nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilirken 4 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İlk duruşma Samsun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 1 ay önce yapıldı. Hakim karşısına çıkan sanıklardan Mustafa Topçu suçlamaları kabul ederken, diğer 5 sanık suçlamaları kabul etmedi. Duruşma sonunda hakim işadamı Hüseyin Hacıoğlu'nu da tutuklayarak cezaevine gönderdi.

  Topçu mahkemedeki savunmasında, sahte belgeleri, telefon konuşmaları, görüntüleri, kimin, nasıl ve ne kadar para alarak dolandırıcılık yaptığını ispat edeceğini ileri sürerek bunları gömdüğünü ve yerini göstereceğini söyledi. Bunun üzerine Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi'nden bugün alınan sanık, önce hastaneye sağlık kontrolüne ardından da Kıranköy Mezarlığına götürüldü.

  BELGELER DEDENİN MEZARINDAN ÇIKTI

  Mezarlıkta geniş güvenlik önlemleri altında Mehmet Topçu, Cumhuriyet savcısına ve avukatı Suat Uzun'a belgeleri sakladığı yeri gösterdi. Polis eşliğinde iki kişi Topçu'nun 1995 yılında hayatını kaybeden dedesi Kamil Topçu'nun mezarının baş tarafının açılmasını istedi. Kısa süre sonra iki kişi beyaz bir poşet buldu. Daha sonra Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekipleri poşeti açtı. Poşetin içinden boş plastik su şişesi çıktı. Ardından da polis Topçu'nun bahsettiği flaş belleği plastik şişenin içinden çıkararak Cumhuriyet savcısına teslim etti. Sanık avukatı Suat Uzun, hafıza kartının açılarak belgelerin çıkarılacağını ve mahkemenin seyrinin değişeceğini söyledi. Davanın ikinci duruşmasının ise Ağustos ayında yapılacağını belirtildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir