Euro
11.0698
-0.61%
Dolar
9.5324
-0.54%
Altın
550.1
-1.23%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
593.927
-1.71%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Gökçeada Belediyesi'nin kaçak yapıları mühürlendi

  İyi Partili belediye tarafından inşa edilen iki yapının, kaçak olduğu gerekçesiyle inşaatı durduruldu.
  • AA
  • 23.06.2020 - 11:33
  • Güncelleme : 23.06.2020 - 11:33
  Gökçeada Belediyesi'nin kaçak yapıları mühürlendi

  Kaçak yapılarla mücadele kararlılıkla yürütülüyor.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürdürülen çalışmalarda, Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde iki kaçak yapı tespitinde bulundu.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Kaleköy Balıkçı Barınağı üzerindeki İyi Partili Gökçeada Belediyesi'ne ait yapılar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerince 2 Haziran'da incelenerek tutanak tutuldu.

  DOLGU VE SİT ALANI

  Tutanakta, balıkçı barınağı üzerinde dolgu alanında bir betonarme yapı ile kuzeydoğu tarafında arkeolojik sit alanında kalan ikinci yapının inşasının devam ettiği tespitine yer verildi. Bu yapılar hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce teknik inceleme raporu da hazırlandı.

  Gökçeada Belediyesi nin kaçak yapıları mühürlendi #1

  İNŞAATA DEVAM EDİLİNCE 2. KEZ İNCELEME YAPILDI

  İl Müdürlüğü, söz konusu alandaki yapılara ilişkin İmar Kanunu'nun 32. ve 42. maddeleri hükümlerince, gerekli iş ve işlemlerin yapılarak sonucunun bilgi verilmesini isteyen yazıyı Gökçeada Kaymakamlığı, Gökçeada Belediye Başkanlığı ve Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne gönderdi. İnşaatların devam ettiği şikayetleri üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, tekrar bölgeye intikal etti.

  İNŞAATLAR DURDURULDU

  Teknik ekip, yerinde yaptığı inceleme sonucunda İmar Kanunu'nun 8/g maddesi kapsamında, Kıyı Kanunu ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefetten yapı tatil zabtı tutarak inşaatları durdurdu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir