Euro
10.7396
-0.07%
Dolar
9.2649
0.04%
Altın
526.71
0.06%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
577.800
2.94%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Gökçeada'da 'İmroz koyunları' kırkılıp, boyandı

  Meralarda serbestçe dolaşıp doğadan beslenen koyunlar, kırkıldıktan sonra başkalarına ait hayvanlardan ayırt edilmek için kırmızı renge boyandı.
  • DHA
  • 25.06.2020 - 09:28
  Gökçeada'da 'İmroz koyunları' kırkılıp, boyandı

  Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde, 'özgür koyun' olarak bilinen İmroz koyunu,  küçük yapısı, kıl tüylü, ince dudaklı ve topa kuyruk olması özelliğiyle dikkat çekiyor.

  Koyunlar yıl boyunca adanın değişik yerlerinde, farklı sürü büyüklüklerinde, kendi belirledikleri doğal barınma alanlarında kalıp, sadece ada meralarında besleniyor.

  YILIN BELİRLİ DÖNEMİ KIRKILIYORLAR

  Adada serbest olarak dolaşan ve tamamen doğa ile iç içe yaşayan İmroz koyunu, yılın belirli dönemlerinde yetiştiriciler tarafından bir araya toplanıyor. Madra zamanı adı verilen bu dönemde küpeleme, boyama, kırpma, damızlık ayırma gibi işlemler yapılıyor.

  Gökçeada da İmroz koyunları kırkılıp, boyandı #1

  15 KİŞİ KOYUNLARIN PEŞİNDEN KOŞTU

  Baba mesleği olan hayvancılığı ailece sürdürdüklerini belirten İsmail Çetinsoy da madra zamanı geldiği için sürüsünü ağılda topladı. Ancak doğada yıl boyu özgür dolaşmaya alışkın İmroz koyunlarını ağıla toplamak, hiç de kolay olmadı.

  Çetinsoy, adada hayvancılık yapan arkadaşlarıyla birlikte merada başıboş gezen 300'e yakın koyun, kuzu ve keçisini ağıla toplamak için büyük çaba sarf etti.

  Gökçeada da İmroz koyunları kırkılıp, boyandı #2

  Meraya dağılan 15 kişi, özgür koyunların etrafını sardı. Hayvanlara seslenip, el çırparak yön vermek isteseler de koyun ve kuzular ağıla gitmemek için uzun süre direndi. 15 kişinin koyun ve kuzuları koşturma anlarında ise oraya ilginç görüntüler çıktı.

  Koyun ve kuzular ise peşlerinden koşturduğu kişileri terletti. Ancak sonunda koyunlar ağıla sokuldu. Bir koyun ve kuzu ise kucakta taşınarak ağıla götürüldü.

  Gökçeada da İmroz koyunları kırkılıp, boyandı #3

  KIRKILAN KOYUNLAR BOYANDI

  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimi, hayvan sahipleri tarafından kırkılan koyunların kulaklarına küpe taktı. Sürü sahibi İsmail Çetinsoy, satacağı kuzuları ayırdı, kırkılan koyunlarının sırtını kiremit renginde boyayıp, meraya saldı.

  Tüm işlemler için 3 saat ağılda kapalı kalan koyunların salınma anları da ilginç oldu. Özgür dolaşmaya alışkın koyunlar, ağıldan koşarak çıkıp meraya dağıldı.

  Gökçeada da İmroz koyunları kırkılıp, boyandı #4

  "GEÇİMİMİZİ BU İŞLE SAĞLIYORUZ"

  Gökçeada'da küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan İsmail Çetinsoy, "Yaz sezonu geldiği zaman koyun ve kuzularımızın kırkımını, boyasını, nişanını yapıyoruz. Satılacak kuzumuz ile damızlık kuzumuzu ayırıyoruz. Veteriner hekim tarafından her yıl bu aylarda küpeleri yapılıyor. Yaklaşık 300 baş keçi ve koyunumuz var. Ailecek bu işi yapıyoruz. Babam rahmetli olduktan sonra baba mesleği olan bu hayvancılık işini devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu iş ile geçimimizi sağlıyoruz. Adada yapmış olduğumuz hayvancılıktan memnunuz." dedi.

  Gökçeada da İmroz koyunları kırkılıp, boyandı #5

  "KARIŞMASIN DİYE BOYUYORUZ"

  Küçükbaş hayvanların kırkma, küpeleme ve boyama işlemlerinin ardından doğal ortamı olan meralara saldıklarını belirten İsmail Çetinsoy, "Kırkma ve küpeleme işlemi sonrası hayvanlarımızı boyamamızın sebebi ise komşularımızın hayvanları ile karışmaması. Zaten uzaktan baktığımız zaman hangi hayvanın boyasından kime ait olduğunu belirliyoruz. Sarı renk, mavi renk süren var. Kimisi hayvanın arkasına, kimi ensesine, kimisi de sırtına boya sürüyor. Farklı renklerde boyayıp, tekrar doğaya meraya salıyoruz. Seneye inşallah nasip olursa bu zaman da toplayıp, kırkma, boyama işlemlerini yapacağız." diye konuştu.

  Gökçeada da İmroz koyunları kırkılıp, boyandı #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir