Euro
10.1453
0.28%
Dolar
8.6366
0.11%
Altın
493.63
0.28%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
374.710
1.81%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Görmez: Amaçları Kürtleri İslam'dan uzaklaştırmak

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 'Terörün Kürtleri İslam'dan uzaklaştırma teşebbüsü olduğunu' söyledi.
  • 21.09.2015 - 16:32
  Görmez: Amaçları Kürtleri İslam'dan uzaklaştırmak

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mekke'deki Hac İdare Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, hac ibadeti ve İslam dünyasında yaşanan olayları değerlendirdi.

  Görmez: Amaçları Kürtleri İslam dan uzaklaştırmak #1

  Türkiye'de yaşanan terör olaylarına dikkati çeken Görmez, şunları kaydetti:

  "Türkiye'de tekrar harekete geçen üzücü hadiseler sadece bir terör meselesi, terör hadisesi değildir. Buraya gelmeden önce Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hayatlarını ilme adamış, marifete adamış, zor zamanlarda medreselerde hocalık yapmış, kitaplar yazmış, talebeler yetiştirmiş 500 kadar bilginle 4 günlük bir çalışma yaparak buraya geldim.

  "KÜRT KARDEŞLERİMİZİ İSLAM'DAN KOPARMAK İSTİYORLAR"

  Onlarla yaptığımız müzakerede bölgede başlayan terör hadisesinin sadece bir terör hadisesi olmadığı, aynı zamanda tarih boyunca İslam'a olan sadakati tartışılmaz olan, bizim ayrılmaz bir parçamız olan Kürt kardeşlerimizi sadece Türklerden ayırma ameliyesi ve teşebbüsü değil, aynı zamanda İslam'dan koparma teşebbüsü olarak okunması gerekiyor. Çünkü Peygamberimizin vefatından 7 sene sonra Diyarbakır Ulu Cami'nde namaz kılınmıştır. 500 sahabe oraya kadar gelmiş 20 kadar sahabe hayatını canlarını orada vermiş, şehit olmuşlardır."

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin İslam tarihi açısından önemini anlatan Görmez, terör olaylarını Anadolu'yu ve İslam dünyasını birbirine bağlayan tarihi dini dokuyu ortadan kaldırma teşebbüsü olarak gördüklerini ifade etti.

  "HÜZÜN YÜZYILI"

  İslam toplumları için yaşanan yüzyılın "hazan mevsimi" ve "hüzün yüzyılı" olduğunu belirten Görmez, "Müslümanlar bu yüzyılın başında yaşadıkları bölünmeyi parçalanmayı, dağılmayı, işgalleri ve sömürgelerin bıraktığı izleri silmeye çalışırken yüzyılın başında ortaya çıkan yaralarını sarmaya çalışırken yeni büyük yaralar açılmıştır" diye konuştu.

  Görmez: Amaçları Kürtleri İslam dan uzaklaştırmak #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir