Euro
9.6724
0.69%
Dolar
8.0606
0.67%
Altın
460.79
1.43%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
500.473
-2.13%
9ºC
İstanbul
Bulutlu 9 C

  Grup Yorum'un iptal edilen konserinde 54 gözaltı

  Grup Yorum konserine İstanbul Valiliği izin vermeyince, Bakırköy'de korsan gösteriler yaşandı. Polis 54 kişiyi gözaltına aldı.
  • AA
  • 12.04.2015 - 23:58
  Grup Yorum'un iptal edilen konserinde 54 gözaltı

  grup-yorum-eylem

  Grup Yorum konseri olmadan Bakırköy'de eylemler yaşandı, eylemciler Molotof kokteyli, taş ve havai fişek kullanınca, polisten sert müdahale geldi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Bakırköy'de yaşanan eylemlere yapılan polis müdahalesi hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamada, İstanbul Valiliği, konsere izin vermemesine rağmen, eylemciler Bakırköy'de toplandı. Sol görüşlü sendikalar ise olayı polisin saldırısı olarak değerlendirmesi dikkat çekti.

  GRUP YORUM GÖSTERİLERİNDE SİLAH VAR: MOLOTOF KOKTEYLİ

  Göstericilerin polise Molotof kokteyli, havai fişek ve taşlarla saldırı anı ise polis kamerası tarafından görüntülendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Bakırköy’de Grup Yorum tarafından yapılması planlanan konserin İstanbul Valiliği’nin 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C Maddesi uyarınca uygun görülmediği hatırlatıldı. Açıklamada, "İstanbul Valiliği’nin aldığı kararı tanımadıklarını beyan eden bazı gruplar, Bakırköy’de eylem yapma çağrısında bulunmuşlardır" denilerek şu ifadelere yer verildi:

  “Bakırköy ilçesine gelen gruplar barikatlar kurarak tedbir alan görevlilerimize ve çevreye taş, havai fişek ve Molotoflarla saldırmıştır. Yapılan tüm ikazlara rağmen kanunsuz eylem yapan gruplara müdahale edilmiş, yapılan müdahalelerde 54 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan şahıslardan 65 adet Molotof kokteyli ile 16 adet havai fişek bataryası ele geçirilmiştir.”

  GRUP YORUM EYLEMLERİ POLİS KAMERASINDA ANBEAN ÇEKİLDİ

  Öte yandan Emniyet Müdürlüğü, Bakırköy’de yapılması planlanan Grup Yorum konseri için izin verilmemesi üzerine toplanan kalabalığın havai fişekler ve molotoflarla polise saldırması ile ilgili görüntüleri de basına dağıttı. Mecliste geçen İç Güvenlik Yasası'nda "Yüzü kapatmak ve Molotof Kokteyli" dikkat çekmesine rağmen, yaşanan olaylarla ilgili dağıtılan görüntülerde yüzleri kapalı eylemcilerin Molotoflar ve taşlarla polise saldırması, çöp konteynerlerinin devrilerek barikat yapılması ve polisin korsan eylemcilere müdahale etmesi görülüyor.

  GRUP YORUM'UN KONSERLERİ DİKKAT ÇEKİYOR

  Grup Yorum konserlerine ağırlıklı olarak sol görüşlü insanlar gidiyor. Grup Yorum, konserlerinde siyasal mesaj verirken, ağırlıklı olarak folk-rock, protest tarzı müzik yapıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir