Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
293.662
1.83%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Gülsuyu olayları davasının ilk duruşması yapılamadı

  Mahkeme güvenliğin sağlanamadığı gerekçesiyle duruşmayı yapmadı ve 4 Eylül 2014 günü saat 10.00'a erteledi.
  • 14.08.2014 - 16:34
  Gülsuyu olayları davasının ilk duruşması yapılamadı

  Gülsuyu olayları davasının ilk duruşması yapılamadı #1

  Maltepe Gülsuyu'nda geçtiğimiz yıl Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin da yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin görülecek davanın ilk duruşması güvenlik sağlanamadığı gerekçesiyle yapılamadı.

  DURUŞMA SALONUNDA ARBEDE, TUTANAĞA YANSIDI

  Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 5'i başka suçtan tutuklu 22 tutuklu sanık getirildi ancak gerek duruşma salonu gerekse salon önünde yaşanan olaylar nedeniyle duruşma başlamadı. Mahkeme heyeti, duruşma salonunda yaşanan olayları tutuklara şu ifadelerle geçirdi: "Duruşma salonunun fiziki koşulları itibariyle tarafların yoğunluğu da dikkate alınarak tutuklu sanıklar alındıktan sonra tutuksuz sanıklar, mağdur taraf ve taraf vekilleri alınarak daha sonra fiziki koşulların elverdiği ölçüde izleyicilerin içeri alınması düşünülerek mağdurlar ve vekiller içeriye alındığı sırada sonradan milletvekilleri olduklarını beyan eden Mahmut Tanal, İlhan Cihaner ve Hüseyin Aygün güvenlik görevlilerine muhalefet ederek duruşma salonuna girip oturdukları sırada mahkeme heyeti tarafından sanıkların hemen yanına oturamayacakları, sanıklardan ayrılmaları gerektiği söylenmesi üzerine Mahmut Tanal'ın ayağa kalkarak 'Ben milletvekiliyim. Aynı zamanda avukatım. Duruşmayı izlemek için geldik. Sanıkların avukatlarının yanında oturmaları gerekir. Buraya oturmamız istenmiyorsa bize yer gösterin' şeklinde sözler söylemesi üzerine ön sırada oturan tutuklu sanıkların ayağa kalktıkları, sanıklardan birinin konuşan milletvekiline hitaben 'Biz sizin burada olmanızı istemiyoruz. Siz terör örgütünü savunuyorsunuz' şeklinde sözler söylemesi üzerine tüm tutuklu sanıklar ayağa kalkarak mağdurlara ve arka sırada bulunan milletvekillerine doğru saldırmaya çalışmaları üzerine salonda bulunan güvenlik görevlileri ve jandarma tarafından müdahale edildi. Duruşma salonunda bulunan mağdur sırasında oturan kişilere tekme ve yumruklarla sanıklar tarafından darpta bulunuldu. Aynı zamanda müdahale etmeye çalışan güvenlik görevlilerine de mukavemet edilmesi üzerine mahkeme heyetinin güvenli bulunmadığından celse açılarak duruşmaya devam edilmesinin mümkün olmadığı anlaşıldığından heyet olarak duruşma salonun boşaltılması talimatı verilerek ve tutuklu sanıkların durumlarını dosya üzerinden değerlendirilmek üzere duruşma salonundan çıkıldı"

  DURUŞMA ERTELENDİ

  Mahkeme ara kararında ise duruşma yapılmak üzere duruşma salonunda tarafların içeriye alınması sırasında meydana gelen olaylar nedeniyle güvenlik sağlanamadığından duruşmanın yapılamadığını belirtti. Mahkeme, davanın 17 tutuklu sanığın üzerine atılı suçun niteliği, mevcut delil durumu ve kaçma şüphesinin bulunduğu gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 4 Eylül 2014 günü saat 10.00'a ertelendi.

  ARBEDE YAŞANDI

  Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 10.00'da görülecek ilk duruşma öncesi adliyenin B blok -3. katında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Mahkeme heyetinin hazır olmasının ardından tutuklu sanıklar duruşma salonuna alındı. Tutuksuz sanıkların da duruşma salonunda hazır edilmesinin ardından taraf avukatları da içeri girmek istedi. Duruşma salonu kapısı önünde özel güvenlik engeliyle karşılaşan avukatlar içeri girmek isteyince arbede yaşandı. Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik'in de duruşma salonuna alınmaması nedeniyle sinir krizi geçirdiği duruşma öncesi mahkemenin olduğu koridorda çevik kuvvet ekipleri, özel güvenlik ve davanın takipçileri arasında arbede yaşandı. Duruşmanın olduğu -3. kata giriş ve çıkışlar iptal edildi. Hasan Ferit Gedik'in ölümü çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Gülsuyu olaylarına ilişkin davanın yapılamayan ilk duruşması sonrası Gedik'in ailesi, avukatları ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, adliye çıkışında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının yapılacağı sırada kısa süreli gerginlik yaşandı. Adliye önünde Gedik ailesine destek olmak için toplanan bir grubun içinden, polislere pet şişe atılması üzerine CHP'li Tanal, grubun yanına gitti. Tanal, gruptakilere hiçbir şey atılmaması için ricada bulundu.

  GEDİK AİLESİNİN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

  Basın açıklamasında ilk konuşmayı Gedik ailesinin avukatı Ebru Timtik yaptı. Timtik, duruşmanın yapıldığı salona giremediklerini ifade ederek, adalete olan inançlarını kalmadığını dile getirdi. Mahkeme heyetinin basiretsizlik örneği gösterdiğini kaydeden Timtik, "Bu mahkemenin, sanıkları cezalandırması mümkün değil. Biz bu açıdan güvenimiz kaybettik. Salon çok küçük. 35 sanığın 17'si tutuklu. Jandarma ve aileri de düşündüğümüzde bu duruşma salona bu kadar insanı almaz. Bu gerekçeyle mahkemeye yazılı olarak büyük bir salon verilmesi konusunda talepte bulunduk. Bu talebe ret cevabı verildi. Ancak heyetin duruşmayı yapamadığını gördük" diye konuştu.

  ANNE NURAY GEDİK DURUŞMA SALONUNA ALINMAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

  Duruşma salonuna alınmayan Hasan Ferit Gedik'in ailesi yaşananlara tepki gösterdi. Hasan Ferit Gedik'in dedesi Mustafa Meray, duruşma salonuna alınmamalarına tepki göstererek, "Biz adalet istiyoruz. Hasan Ferit ölümsüzdür, onun kanı yerde kalmayacak" dedi. Anne Nuray Gedik ise duruşma öncesi yaşananlara değinerek, şöyle konuştu: "Bizi salona almamak adına tartaklamaya çalıştılar. Bizim en başta girmemiz gerekirken malesef giremedik. Duruşma tarihi ne zamana ertelendi, ne oldu ne bitti hiçbirşey bilmiyoruz. Bu ne kadar acı bir gerçek.Her yerde önümüze engeller koyuyarlar. Bunlar katillerden yanadırlar. Ancak ne olursa olsun oğlumun hakkını her zaman arayacağız"

  CHP'Lİ TANAL: SANIKLAR BİZE SALDIRDI

  CHP Milletvekili Mahmut Tanal da duruşma salonuna yalnızca sanıkları ve sanık avukatlarının alındığını söyledi. Sanıkların kendilerine saldırdığını söyleyen Tanal, yaşananlar için şöyle konuştu: "Ben 25 yıllık avukatım. Duruşma salonundan kaçan giden bir heyet bugüne kadar görmedim. Duruşma gününün ne zamana ertelendiği, hangi tutanaklar tutuldu, gerekçeleri neler? gibi açıklamaların heyet tarafından yapılması lazım. Duruşmanın halka açık ve aleni olması gerekirken, burada duruşmalar halka kapatılıyor" Konuşmaların ardından Mahmut Tanal tekrar adliye önünde bekleyen grupların yanına giderek, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için uyarılarda bulundu. Uyarıların ardından gruplar adliye önünde olaysız bir şekilde ayrıldı. 

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir