Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.306
-0.18%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Güneş enerjisi ile çalışan otobüs ilk seferini yaptı

  İETT tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk güneş enerjili şehir içi toplu taşıma otobüsü, ilk seferini yaptı.
  • 19.08.2015 - 14:32
  Güneş enerjisi ile çalışan otobüs ilk seferini yaptı

  iett

  Türkiye’nin ilk güneş panelli toplu taşıma otobüsü İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) tarafından geliştirilerek sefere konuldu. Enerji ve yakıt tasarrufu sağlayacak pilot proje otobüsü ilk seferine Topkapı Eminönü arası gerçekleştirdi.

  ÇEVRECİ OTOBÜS

  Çevreci özelliği ile dikkat çeken otobüsün tavanında toplam 15 adet güneş paneli bulunuyor. Otobüs, bu sayede akü tasarrufu sağlarken yenilenebilir enerji ürettiği için karbondioksit salınımı gerçekleştirmediği için küresel ısınmaya sebep olmuyor. Çevreci özelliği ile dikkat çeken otobüs, Azotoksit, kükürtoksit ve uçucu kül salınımları da yapmıyor.

  Güneş enerjisi ile çalışan otobüs ilk seferini yaptı #2

  "AMAÇ, YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINI İÇİN FARKINDALIK OLUŞTURMAK"

  Pilot projenin detayları hakkında bilgi veren İETT Çevre Mühendisi Fatma Nur Yılmaz, “Projemizde Türkiye’de ilk defa güneş enerji panelli bir toplu taşıma aracını görüyoruz. Bizler bu projemizde daha önce dünyada yapılan uygulamaları da aynı zamanda örnek aldık. Bunun yanı sıra şehirler arası araçlarda uygulamaları var. Fakat toplu taşıma otobüsünde ilk defa İETT tarafından Türkiye’de projelendirildi güneş panelli otobüsümüz. Otobüsümüz çevre dostu bir motora sahip. Üzerinde kullandığımız güneş panelleri enerjisini güneşten alan yenilenebilir enerji kaynağı. Burada amacımız yenilenebilir enerji kaynaklarını da çevresel farkındalığı vurgulamak istiyoruz. Çünkü çevreci olmak ve alternatif yakıtları kullanmak vizyonumuzdan da hareketle bizler bu tarz projelerin de hayata geçirilebileceğini göstermiş olduk ve projemiz de ilk defa pilot olarak kullanılmış oldu” ifadelerini kullandı.

  Güneş enerjisi ile çalışan otobüs ilk seferini yaptı #3

  Güneş enerjisi ile çalışan otobüs ilk seferini yaptı

  OTOBÜSÜN ENERJİ İHTİYACINI GÜNEŞ PANELLERİ İLE KARŞILAYACAK

  Çevreci otobüsün teknik özelliklerinden ve projeyle ilgili elde edilecek kazanımlardan da bahseden Fatma Nur Yılmaz, “Peki aracımızdaki güneş panelleri sen işe yarayacak? Aracın içerisindeki elektrikle enerji ihtiyacını karşılayacak olan tüm sistemi destekleyecek bu güneş panelleri. Bunlar nedir? Örneğin paneller güneşten aldıkları enerjiyle aracın içerisinde bulunan LCD ekranımızı, Wifi sistemimizi, yolcularımız için oluşturduğumuz şarj ünitelerimizi, sesli anons sistemimizi ve kameralarımızı, aynı zamanda İstanbul kartlarımızı okuttuğumuz cihazlarımızın enerji ihtiyacını güneş panellerimizden karşılayacağız. Bunun yanı sıra güneş panelleri akü tasarrufu sağladıkları de aküyü destekledikleri için bu yükü hafifletmiş olacaklar ve böylece yakıt tasarrufu sağlayacaklar” dedi.

  Güneş enerjisi ile çalışan otobüs ilk seferini yaptı #4

  İLK YOLCULAR ÇEVRECİ OTOBÜSTEN MEMNUN KALDI

  Güneş enerji panelli İETT otobüsünün ilk seferine binme imkanı bulan Elif Özdemir, “Çok yararlı bir proje olduğunu düşünüyorum iyi ki yapmışlar. Çünkü çevremizin bu tür projelere ihtiyacı var. İnsanlar çok fazla karbonmonoksitten dolayı nefes zorluğu çekiyor ve İstanbul trafiğinde böyle yararlı bir projeyi kesinlikle destekliyorum” diye konuştu. Selim Özkul, “Güzel bir proje olmuş. Bu ülkede güneşlenme süresi çok fazla, kesinlikle çok yerde olmalı. Bu şekilde daya yararlı olacağını düşünüyorum” dedi. İETT bünyesindeki bir otobüste pilot olarak uygulanan güneş panellerinin diğer otobüslerde de yaygınlaştırılması hedefleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir