Euro
15.2019
-0.19%
Dolar
13.6220
-0.21%
Altın
787.2360
-0.11%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
514.975
3.38%
1ºC
İstanbul
Açık 1 C

  Güneş panelli otobüs yola çıkıyor

  İETT'nin yeni projesi, güneş panelli otobüs yarın Eminönü-Esenler arasında ilk seferini yapacak.
  • CHA
  • 19.08.2015 - 12:19
  Güneş panelli otobüs yola çıkıyor

  Güneş panelli otobüs yola çıkıyor #1

  ETT, güneş panelli 33Y kodlu otobüsü İETT Topkapı Garajı'nda basına tanıttı. Yarın ilk seferine çıkacak olan otobüs Eminönü ile Esenler arasında sefer yapacak.

  Tavanının 15 adet güneş paneli ile kaplandığı otobüste önemli oranda akü tasarrufu sağlanması planlanıyor.

  AKÜNÜN YÜKÜ HAFİFLETİLECEK

  Güneş panellerinden elde edilen enerji, wifi sistemi, yolcu için oluşturulan şarj üniteleri, sesli anons sistemi, araç içi kamera ve İstanbul kartlarının okutulduğu cihazlarda kullanılacak. Böylece akünün üzerine binen yükün hafifletilmesi ve yakıt tasarrufu sağlanması amaçlanıyor.

  Güneş panelli otobüs yola çıkıyor #2

  Projeyi gerçekleştirirken dünyadaki örnekleri incelediklerini belirten İETT görevlisi Fatmanur Yılmaz, “Şehirler arası otobüslerde de bu uygulama var. Fakat toplu taşımada ilk defa İETT projelendirdi.” dedi.

  ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYACAĞIZ

  Güneş panellerinin yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu kaydeden Yılmaz, “Burada çevresel farkındalığı vurgulamak istiyoruz. Güneş panelleri, aracın içinde elektrikle çalışan sistemi destekleyecek. Örneğin güneşten aldığı enerjiyle aracın içinde bulunan ekran, wi fi sistemi, yolcu için oluşturulan şarj üniteleri, sesli anons sistemi, araç içi kamera ve aynı zamanda İstanbul kartlarını okuttuğumuz cihaz çalışacak. Böylece enerji tasarrufu sağlayacağız. Güneş panelleri aküye destek olduğu için alternatörün yükü hafifletilmiş olacak. Böylece yakıt tasarrufu sağlanacak. Son olarak küresel ısınmaya sebep olan gazların salınımı azaltılmış olacak.” ifadelerini kullandı.

  Güneş panelli otobüs yola çıkıyor #3


  Görüş Bildir