Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C
  Gurbetçiler yola çıktı

  Gurbetçiler yola çıktı

  Tatillerini Türkiye’de geçirmek üzere yola çıkan gurbetçiler, Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan giriş yapmaya başladı.
  • AA & Ensonhaber
  • 07.06.2020 - 11:37

  Gurbetçiler yola çıktı #1

  Koronavirüs salgınının yayılma hızının yavaşlaması ve Avrupa'daki birçok ülkenin sınırlarını açmasıyla, bu ülkelerde yaşayan Türkler de tatillerini ülkelerinde geçirmek için yola çıktı.

  SAĞLIK TARAMASI

  Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan yurda giriş yapan Türk vatandaşları, ateş ölçümlerinin ardından Edirne Sağlık Müdürlüğü personelince sağlık taramasından geçiriliyor.

  İZALASYON

  Sosyal izolasyon ve korunma yöntemleri hakkında bilgilendirilen vatandaşlara 14 gün ev izolasyonuna tabi olduklarına dair onay formu imzalatılıyor.

  Gurbetçiler yola çıktı #2

  GÜVENLİ 2 ROTA

  Yurt dışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) tarafından da yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına güvenli seyahat rotaları paylaşıldı.

  1. ROTA

  Fransa- Belçika- Hollanda- Almanya- Avusturya- Macaristan- Sırbistan- Bulgaristan- Türkiye (Kapıkule)

  2. ROTA

  Fransa- Belçika- Hollanda- Almanya- Avusturya- Slovenya- Hırvatistan- Sırbistan- Bulgaristan- Türkiye (Kapıkule)

  BU ÜLKELERDEKİ GEÇİŞ UYGULAMALARI ŞU ŞEKİLDE;

  FRANSA

  Fransa-Almanya arasındaki geçişlerde gevşetilmiş sınır kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller 15 Haziran 2020 tarihinde kaldırılacaktır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir.

  BELÇİKA

  Belçika-Almanya arasındaki sınır kontrolleri 8 Haziran 2020 tarihine kadar devam etmektedir. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu istenmemektedir.

  HOLLANDA

  Hollanda-Almanya arasındaki geçişler açıktır. Dönem dönem yapılan kontrollerde seyahat nedeni sorulmaktadır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

  ALMANYA

  Almanya’nın komşu ülkeleri olan Danimarka, Avusturya, Hollanda, İsviçre ve Fransa ile mayıs ayında gevşetilen geçiş kontrolleri, 15.06.2020 tarihinde tamamen kaldırılacaktır. Ayrıca 02.06.2020 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda 26 Avrupa Birliği üyesi ülkenin yanı sıra İngiltere, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein’a yönelik seyahat uyarısını da kaldırmıştır.  
  Lüksemburg ile sınır kontrolleri 16.05.2020 tarihinde kaldırılmıştır.

  AVUSTURYA

  Almanya – Avusturya arasındaki geçişlerde gevşetilmiş sınır kontroller yapılmaktadır. Türkiye seyahatleri için geçişlere izin verilmektedir. Bu kontroller 15 Haziran 2020 tarihinde kaldırılacaktır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir.

  MACARİSTAN

  Avusturya-Macaristan arasındaki geçişlere belirli saatlerde izin verilmektedir.  Hegyeshalom (Avusturya), Rajka (Slovakya) ve Tornyiszentmiklós (Slovenya) sınır kapılarından her gün saat 20:00-12:00 arasında geçiş yapılabilmektedir.  Transit geçiş sırasında en kısa sürede Macaristan sınırlarının terk edilmesi, belirlenmiş rotada seyahat edilmesi, sadece zorunlu olması halinde belirlenmiş olan benzin istasyonları (bu benzin istasyonlarında “Transit Only” tabelası bulunmaktadır) ve dinlenme tesislerinde durulması mümkündür. Bu kurallara uymayanların tespiti halinde ceza kesilmektedir. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir.

  SLOVENYA

  Avusturya-Slovenya arasında geçişler açıktır. Türk vatandaşlarına aynı gün içinde ülkenin terkedilmesi şartıyla transit olarak geçiş izni verilmektedir. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir.

  HIRVATİSTAN

  Slovenya-Hırvatistan arasında geçişler açıktır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir.

  SIRBİSTAN

  Macaristan-Sırbistan arasında geçişler açıktır.  Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve korona test sonucu talep edilmemektedir. Transit geçiş sırasında en kısa sürede Sırbistan sınırlarının terk edilmesi, sadece zorunlu olması halinde belirli benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinde durulması gerekmektedir. Bu konuda sınırlarda bilgilendirici broşür dağıtılmaktadır.

  BULGARİSTAN

  Sırbistan-Bulgaristan arasında geçişler açıktır. Bulgaristan’a girişte transit geçiş yapılacağına, Bulgaristan’daki salgın durumuyla ilgili bilgi sahibi olunduğuna ve bütün sorumluluğun üstlenildiğine dair bir belgenin doldurulması gerekmektedir. korona test sonucu talep edilmemektedir.

  Gurbetçiler yola çıktı #3

  Görüş Bildir