Güvenlik görevlileri Yırcalı köylülerden şikayetçi oldu

koy

Yırca'da ağaçların sökülmesi sırasında köylüler ve güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Ağaçların kesilmesinden 12 saat sonra Danıştay 6’ncı Dairesi’nin aslında çok daha önce verdiği ’yürütmeyi durdurma’ kararı ortaya çıktı. Bunun üzerine de araziye çevreleyen tel örgütler köylüler tarafından söküldü. Yeni zeytin fidanları dikildi.

Danıştay’ın kararının ardından Kolin şirketi, 50’si özel güvenlik görevlisi, geri kalanı inşaat işçisi olmak üzere toplam 100 kişinin işine son verdi.

YIRCALILAR GÜVENLİK GÜÇLERİNİ DÖVDÜ İDDİASI

Bugün Sabah saatlerinde Yırcalıları şoke eden yeni bir gelişme daha yaşandı. Geçen cuma günü yaşanan arbede sırasında, şirket yetkilileri ve özel güvenlik görevlilerinin, köylülerden, kendilerini dövdükleri gerekçesiyle şikayetçi oldukları ortaya çıktı.

Şikayet üzerini harekete geçen Jandarma ekipleri de prosedür gereği, kadınların da bulunduğu köylülerin ’şüpheli’ olarak ifadesini almaya başladı.

''BEN KİMİ DÖVEBİLECEK GÜÇTEYİM?''

Şüphelilerden biri 46 yaşındaki Münevver Özkılınç. Kendisinin zeytinlerini savunmaya çalıştığını söyleyen Münevver Özkılınç, "Bir bana bakın bir de o güvenlik görevlilerine. Ben kimi dövebilecek güçteyim? Birisi gelip bana söylesin bakayım. Bu bir anneye yapılan ayıptır" dedi.

Aynı gün başından yaralanıp hastaneye kaldırılan Emin Özkılınç da yine şüpheliler arasında yer aldı. Özkılınç, "Başından yaralanan ben, hastaneye gidip tedavi olan ben. Onları döven de ben. Bu işte bir yanlışlık yok mu?" dedi. Köylülerin avukatı Deniz Bayram ise "Aslında o gün orada neler yaşandığını tüm Türkiye’de herkes biliyor. Ama dayak yiyen meğer köylüler değil, yerlerde sürüklenen köylüler değil, onlarmış. Köylüler şimdi ifade vermek zorunda kalıyor" dedi.

MUHTAR’DAN YANIT

Bu arada, hem şirket yetkilisinin katıldığı bir televizyon programında yaptığı, hem de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın "Temel atma törenine köylüler de katıldı" açıklamalarına, Yırca Muhtarı Mustafa Akın’dan cevap geldi. Köylülerin yaşanacaklardan habersiz olduğunu söyleyen Akın, "Temel atılan yer, var olan termik santralin atıl olarak duran arazisinin bulunduğu yerdi. Köylüler santralin orada yapılacağını biliyordu. Yoksa kendi arazilerine girileceğinden haberdar değildi. Sonra zeytinliklerinin de gideceği ortaya çıkınca köylüler mücadele başlattı. Soma faciası yaşanınca, itirazları pek duyulmadı ama hep karşı çıktılar. Köylüler için bu söylenenler yalan" diye konuştu.