Petrol
93.47
1.22%
Euro
18.2619
0.09%
Dolar
17.955
0.23%
Altın
1.017
-0.44%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
425.312
-1.57%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  Hakim ile avukat arasında ayağa kalkmadın tartışması

  Hakim ile avukat arasında ayağa kalkmadın tartışması

  Hakim, savunması sırasında ayağa kalkmayan avukat hakkında tutanak tuttu. Avukat ise "Ego sorununuz mu var? Bu şekilde yazamazsınız" dedi.
  • İHA
  • 20.12.2019 - 19:38
  • Güncelleme : 20.12.2019 - 19:38

  Ankara 1. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinde hakim ile avukat arasında ayağa kalkmadın tartışması yaşandı.

  17 Aralık'ta görülen duruşmada, davacı avukatı T.G.A. savunması sırasında ayağa kalkmadı. Hakim S.B., avukattan ayağa kalkarak savunmasını yapmasını istedi ancak avukat T.G.A. ayağa kalkmadı.

  "EGO SORUNUNUZ MU VAR"

  Hakim, davada ara kararını açıkladığı sırada avukat T.G.A. hakkında tutanak tutularak, durumun Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosuna bildirilmesine karar verdi. Duruma tepki gösteren avukat masaya vurarak, "Ego sorununuz mu var? Bu şekilde yazamazsınız" dedi.

  AVUKAT SALONDAN ÇIKARTILDI

  Hakim, duruşma inzibatını bozar şekilde harekette bulunulduğu gerekçesiyle avukatın salondan çıkarılmasını istedi.

  Duruşma tutanağında kayda geçen olayda hakim, kendi davranışları nedeniyle de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

  ANKARA BAROSU TEPKİ GÖSTERDİ

  Ankara Barosu, yaptığı yazılı açıklamayla avukatın salondan çıkarılmasına tepki gösterdi.

  Yargılama aşamasında sadece yemin ve hükmün açıklanması sırasında ayağa kalkmanın zorunlu olduğu, bunun dışındaki hallerde bu hususun kişilerin kendi tercihine bırakıldığı belirtilen açıklamada, "Bu açık hükme rağmen bir hakimin duruşma sırasında avukatı ayağa kaldırmaya zorlaması ve bu haksız tahakküme haklı direniş gösteren meslektaşımızı duruşma salonundan çıkartması en iyi ihtimalle hukukun yazılı usullerini kendi kişisel tatmin ve tahakküm aracı olarak yeniden şekillendirme çabası ve modern bir hukuk sisteminde oynanmaya çalışılan başarısız bir kadıcılık parodisidir. Kötü ihtimal ise bir hakimin uygulamak zorunda olduğu usul kurallarından haberdar olmamasıdır. Çünkü bu ihtimalle mücadele çok daha güçtür. Duruşma salonları hakim ve savcıların kutsal makamlarından aldıkları güce dayanarak tekellerine aldıkları gösteri mekanları değil, Türk milleti adına adaletin dağıtıldığı mahkemelerdir. Sayın hakimin kişisel egosunu tatmin çabasını ve tek kişilik güç gösterisini kamusal alandan çıkarıp özel alanında icra etmesini önerir, savunma makamı olarak bu baskılara yüzyıllardır boyun eğmediğimizi, bundan sonra da eğmeyeceğimizi hatırlatmak isteriz" ifadelerine yer verildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir