Dolar
7.7782
-0.4938%
Euro
9.1047
-0.8062%
Altın
1883.58
-0.7607%
Borsa
1135.3
1.0727%
G. Altın
471.291
-1.1006%
Bitcoin
83298.25
-1.1294%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  Hakimden mağdur eden nafaka kararı

  Evli ve bir çocuğu olduğu için, boşandığı eşine ödediği nafakada indirim isteyen memura ret kararı..
  • 23.07.2012 - 14:45
  Hakimden mağdur eden nafaka kararı

  Hakimden mağdur eden nafaka kararı #1

  Diyarbakır'da yaşayan avukat O.D., yaklaşık 2 yıl önce, 1500 TL nafaka karşılığında 5 yıllık eşi İ.G.'den şiddetli geçimsizlik sebebiyle anlaşmalı olarak boşandı. Boşandıktan 9 ay sonra da yeniden evlendi. Buraya kadar her şey normal..

  ESKİ EŞİ RAHAT BIRAKMADI

  Ancak o dönemler serbest avukatlık yapan O.D.'nin hayatı bir anda tersine döndü. Çünkü boşandığı eşi İ.G., O.D ile yeni eşi M.D'yi bir türlü rahat bırakmadı. Eski eşinin evine sürekli taciz ve tehdit telefonları açan İ.G., evin camlarını indirip hakaret ve küfürlerde bulundu ve bu suçlardan ceza aldı.

  İŞ YERİNE HACİZ GELDİ

  Eski eşinin bu yaptıkları O.D.'nin iş hayatını da olumsuz etkiledi. Nafakasını ödeyemez hale gelen O.D.'nin iş yerine haciz geldi ve O.D. hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

  Kendi işini yapamaz hale gelen O.D., avukatlığı bırakıp bir devlet kuruluşunda memur oldu. Tabi memur olmasıyla birlikte yaşam koşulları da değişti. 2400 TL maaş alan ve bu arada bir çocuğu da olan O.D., masrafları da iyice artınca 1500 TL'lik nafakayı artık ödeyememeye başladı.

  NAFAKA İNDİRİMİ İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURDU

  O.D. nafakanın indirimi için Haziran 2011'de Diyarbakır Aile Mahkemesi'ne dava açtı. Çalışma şartlarının değiştiğini, nafakayı ödeyemediğini, ayrıca boşandığı eşi ile çocuklarının bulunmadığını ve eski eşinin çalışabilir durumda olduğu halde çalışmadığını belirten O.D., hiç beklemediği bir kararla karşı karşıya kaldı. Çünkü Diyarbakır Aile Mahkemesi Hakimi Emine Arzu Kısa Özdemir, tüm bu durumlara rağmen 'durumun değişmediği kanaati'ne  vararak davayı reddetti.

  EŞİYLE DE ARASI BOZULDU

  Karar karşısında şoke olan O.D., yaşadıklarından dolayı eşiyle de arasının açıldığını ve boşanma aşamasına geldiklerini, maddi imkansızlıklardan dolayı 1,5 yaşındaki çocuğuna bile bakamaz duruma geldiğini ve çok mağdur olduğunu söyledi. O.D. ayrıca 'Hakim, eşim kapalı olduğu için böyle bir karar verdi ve bizi mağdur etti' iddiasında da bulundu..

  TEMYİZE GİDECEK

  O.D,  her şeye rağmen adalete güveninin tam olduğunu, bu tür davalarda bir sürü emsal karar bulunduğunu ve karar tebliğ edilir edilmez ilk iş olarak temyize gideceklerini belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir