Petrol
97.98
-1.63%
Euro
18.4064
-0.68%
Dolar
17.9449
0.04%
Altın
1.037
0.43%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
433.086
-1.18%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Hakkari Mesken Dağı'nda gerginlik

  Hakkari Mesken Dağı'nda açılan karakola karşı çıkan grupla güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı.
  • 14.04.2014 - 20:18
  Hakkari Mesken Dağı'nda gerginlik

  Hakkari'ye 60 kilometre uzaklıktaki Mesken Dağı'nda askeri hareketlilik görülmesi ve karakol inşa edileceği bilgisi üzerine, BDP'lilerin bölgeye kurduğu çadırda tutulan nöbet 9'ncu gününe girdi. 'Barış nöbeti' adı altında başlatılan eylemde, bugün sabah saatlerinde Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu ve BDP İl Başkanı Mustafa Miraz Çallı'nın da aralarında bulunduğu yaklaşık bin 500 kişi nöbet yerinde toplandı.

  Hakkari Mesken Dağı nda gerginlik #1

  BASIN AÇIKLAMASINA İZİN VERİLMEDİ

  Çadırın kurulu olduğu bölgede toplanan yaklaşık bin 500 kişi daha sonra da basın açıklaması yapmak amacıyla Mesken Dağı'nın zirvesine çıkmak istedi. Ancak kalabalığın önü zirve yakınlarında asker ve polisler tarafından kesilerek geçmelerine izin verilmedi.

  Hakkari Mesken Dağı nda gerginlik #2

  TAŞ VE HAVAİ FİŞEK ATILINCA ORTAM GERİLDİ

  Bunun üzerine Hakkari Belediye Başkanı Hatipoğlu ve İl Başkanı Çallı, askeri yetkililerle görüşerek zirveye çıkmalarına izin verilmesini istedi. Çallı, amaçlarının barış sürecine destek vermek olduğunu, bu nedenle zirveye çıkarak, burada basın açıklaması yaptıktan sonra döneceklerini ifade etti. Bölgede bulunan askeri yetkili ise telefonla yaptığı görüşmeden sonra buna izin veremeyeceğini söyledi. Grubun ısrarcı davranması üzerine de gerginlik çıktı. Polis ve asker, grubu dağıtmak için gözyaşartıcı bomba kullandı. Grup arasında bulunan bazı kişilerin ise taş, havai fişek atarak karşılık verince olaylar büyüdü.

  Hakkari Mesken Dağı nda gerginlik #3

  4 ASKER HAFİF YARALANDI

  Çıkan olaylar sırasında 4 asker atılan taşlardan hafif şekilde yaralanırken, 7 BDP'li de atılan gözyaşartıcı bombalardan etkilendi. Göstericiler arasında bulunan bazı kişiler ise çıktıkları tepelerde PKK bayrakları açtkı. Bu kişileri de askerler göz yaşartıcı bomba ve zaman zaman havaya ateş açarak dağıtmaya çalıştı. Bölgede zaman zaman da ses bombaları patladı. Olaylar sırasında bölgede gezen heronlar ise dikkat çekti.Olaylar daha devam ediyor. Hakkari'den kalkan askeri helikopter de bölgeye takviye ekipler gönderdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir