Euro
9.7029
0.06%
Dolar
8.1038
-0.02%
Altın
454.86
-0.01%
Borsa
1.378
0.18%
Bitcoin
510.969
3.99%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 10 C

  Hakkari milletvekili soyadını değiştirdi

  Mahkeme kararıyla soyadını değiştiren BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, yeni soyadıyla, yeni kimliğine kavuştu.
  • 30.04.2013 - 14:40
  Hakkari milletvekili soyadını değiştirdi

  Hakkari milletvekili soyadını değiştirdi #1

  Mahkeme kararıyla soyadını değiştiren BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, yeni soyadıyla, yeni kimliğine kavuştu.

  TBMM'YE BAŞVURDU

  Daha önce ''Kurt'' olan soyadı, milletvekili kimlik kartında ve TBMM'nin resmi internet sitesinde ''Zozani'' olarak değiştirildi. Adil Zozani, TBMM Başkanlığı'na başvurarak, ''Kurt'' olan soyadının ''Zozani'' olarak mahkeme kararıyla değiştirildiğini anımsatarak, soyadının tüm kayıtlarda yeni şekliyle yer almasını talep etti. Zozani, başvurusuna, mahkeme kararını da ekledi.

  TBMM Başkanlığı da bu başvuruyu dikkate alarak, Zozani'ye, yeni soyadının yer aldığı kimlik kartını çıkardı. Ayrıca, TBMM'nin resmi internet sitesinde Zozani soyadı kullanıldı.

  "HERKES BENİ ZOZANİ OLARAK BİLİR"

  Zozani, bugüne kadar kullandığı soyadını, ''yaylalı'' anlamına gelen ''Zozani'' ile neden değiştirdiğine şu sözlerle açıkladı; ''Adil Zozani'' olarak bilindiğini, yaklaşık 20 yıldır bu kimliğiyle gazetecilik yaptığını, kitaplarının yayınlandığını ifade eden Zozani, buna mukabil ''Adil Kurt'' isminin çevresine, mahallesine yabancı bir isim olduğunu kaydetti.

  "KURT'A ALIŞAMADIM"

  Adil Kurt ismine kendisinin de alışamadığını dile getiren Zozani, ''Yaklaşık 20 yıl sonra tekrar Adil Kurt olarak aktif siyasette yer almam, çok oturmadı. O elbisenin içine oturmadı. Kendim olarak var olmak istedim. İnsanların beni tanıdığı şekilde olmak istedim. Özümsediğim bir soyadımı taşımak istedim. Türkiye'de benden başka bu soyadı, bildiğim kadarıyla yok. Bu heyecan veriyor'' diye konuştu.

  "ADİL KURT OLARAK DA BU ÜLKENİN BİR VATANDAŞIYIM"

  Zozani, mahkeme kararını önemsediğini vurgulayarak, mahkemeye, bu konuda ön açıcı tutum sergilemesinden dolayı da teşekkür etti.

  Mahkeme kararıyla alınan bir soyadının kimsenin sorgulama hakkının bulunmadığını belirten Zozani, ''Yeni kimliğimi, yeni soyadımla, milletvekili kimliğimi de Meclis Başkanı'nın imzasıyla aldım. Adil Kurt olarak, bu ülkenin bir vatandaşıyım, Adil Zozani olarak da bu ülkenin bir vatandaşıyım. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir Kürt vatandaşıyım. Adil Kurt olarak mı Adil Zozani olarak mı aidiyet duygunuz daha güçlüydü, diye sorarsanız; rahatlıkla söyleyebilirim ki bugün aidiyet duygum düne göre daha güçlüdür. Eğer siz insanları, olmak istedikleri gibi var olmalarına izin verirseniz, o kapıyı açık tutarsanız, Türkiye'de sorun diye gördüğünüz şeylerin sorun olmadığını da fark etmiş olursunuz'' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir