Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
475.588
1.13%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Hakkari'de kepenkler açılmadı

  Hakkari'de 4 gün önce 4 gencin tartışması sonrası aşiret kavgasına dönüşen olaylar nedeniyle yapılan sokağa çıkma yasağı dün kaldırıldı ancak kepenkler açılmadı.
  • 22.07.2014 - 10:43
  Hakkari'de kepenkler açılmadı

  hakkari

  Hakkari kent merkezinde geçen cuma günü saat 23.00 sıralarında Bulvar Caddesi'nde 4 genç arasında belirlenemeyen nedenle çıkan tartışma, kısa sürede büyüdü. 

  KAVGADA ÇEVREDEKİ 60 EV VE İŞYERİ ZARAR GÖRDÜ

  Gençler arasında başlayan kavgaya, bağlı oldukları Ertoşi ve Pinyanişi aşiretlerinin diğer fertleri de katıldı. Cuma ve Cumartesi günü taraflar birbirlerine taş ve sopalarla saldırırken, ortalık bir anda savaş alanına döndü. ilk 2 gün çevredeki 60 ev ve işyeri zarar gördü. Çok sayıda zırhlı polis aracı çarşı merkezine sevk edilirken, polis kavga eden grupları ayırmak için tazyikli su ve gaz bombası kullandı. Her iki aşiret mensubunun karşı karşıya geldiği sırada esnaf kepenk kapatırken, zaman zaman silah sesleri duyuldu.

  ÜÇÜNCÜ GÜN KAN AKTI

  Pazar günü akşam saatlerinde ise kan aktı. Saat 16.30 sıralarında ellerinde sopa ve bıçaklarla toplanan Ertoşi ve Pinyanişi aşireti mensupları, Bulvar ve Cumhuriyet caddeleri üzerinde karşılaştı. Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, BDP'liler ve her iki aşiretin liderlerinin araya girmesiyle kavga önlendi. Şehir merkezinden ayrılan bir grup Ertoşi aşireti mensubu, saat 19.00'da silahlarla Bağlar Mahallesi'ndeki Pinyanişi Aşireti mensubu Mustafa Er'in evini bastı. Kalaşnikoflu saldırıda Mustafa Er evinin önünde hayatını kaybederken, oğlu ve 2 kişi ile başka yerlerde de 4 kişi yaralandı.

  Hakkari de kepenkler açılmadı #2

  SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILDI

  Gerginliğin doruk noktasına ulaşması üzerine Valilik, Pazar günü kent merkezinde ikinci bir emre kadar saat 19.15'ten itibaren sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kentteki güvenlik önlemlerine asker de destek verirdi. İlan edilen sokağa çıkma yasağı dün gece saat 23.00'te kaldırıldı.

  İŞYERLERİ HALEN AÇILMADI

  Sokağa çıkma yasağı kaldırılmasına rağmen bugün de Hakkari'de hayat halen normale dönmedi. Kentin en işlek caddesleri Bulvar ve Cumhuriyet caddelerinde 3-4 iş yeri dışında halen kepenk açılmazken, nöbetçi fırın ve eczaneler açık. Caddelerde çok az sayıda insanın gezdiği görülürken, cadde ve sokaklarda alınan güvenlik önlemleri sürüyor.

  Hakkari de kepenkler açılmadı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir