Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
729.519
-0.64%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Halil İnalcık son yolculuğuna uğurlandı

  100 yaşında vefat eden duayen tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık bugün Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.
  • DHA
  • 28.07.2016 - 16:30
  Halil İnalcık son yolculuğuna uğurlandı

  Halil İnalcık son yolculuğuna uğurlandı #1

  Ankara'da önceki gün vefat eden, Türk tarihçiliğinin en önemli isimlerinden Prof. Dr. Halil İnalcık için bugün Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

  ÜNLÜ TARİHÇİLERDE SON YOLCULUĞUNDA YALNIZ BIRAKMADI

  Törende Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanısıra ünlü tarihçiler İlber Ortaylı, Murat Bardakcı ve Erhan Afyoncu da da yer aldı. Aile adına taziyeleri Halil İnalcık'ın kızı Gülhan İnalcık Tezgör ve torunu Gökhan Tezgör kabul etti.

  DAVUTOĞLU KONUŞTU: HOCAM OLARAK GÖRDÜM

  Cenazede konuşan Davutoğlu, "İnalcık, 100 yıllık tarihimizin canlı numunesiydi. Arşivlerimizin üzerinde tarihimizi savunan, bunu bilimsel yöntemle yapan büyük bir şahsiyet. Hocam olarak gördüm. Bütün makalelerini görmüş olmamdan ve referansta bulunmamdan gördüğü memnuniyeti ifade etmiştir" dedi. Davutoğlu, İnalcık'ın kitaplarını okumayan birinin aydın iddiasında bulunamayacağını da sözlerine ekledi.

  Halil İnalcık son yolculuğuna uğurlandı #2

  GELMİŞ GEÇMİŞ EN BÜYÜK OSMANLI TARİHÇİSİYDİ

  Erhan Afyoncu da İnalcık için "Yaşayan son büyük alimdi. Gelmiş geçmiş en büyük Osmanlı tarihçisiydi" değerlendirmesinde bulundu.

  Halil İnalcık son yolculuğuna uğurlandı #3

  HAZİREDE TOPRAĞA VERİLDİ

  İnalcık için öğle namazının ardından cenaze namazı kılındı. İnalcık'ın Türk Bayrağına sarılı tabutu omuzlarda taşınıp Fatih Camii Haziresi'ne götürüldü. İnalcık'ın cenazesi Bakanlar Kurulu kararı ile burada Fatih Sultan Mehmet'in de türbesinin de bulunduğu hazireye defnedildi. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İnalcık'ın mezarına toprak attı.

  Halil İnalcık son yolculuğuna uğurlandı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir