Petrol
110.32
-0.42%
Euro
17.2777
1.42%
Dolar
16.1079
1.14%
Altın
960.02
1.18%
Borsa
2393
0.49%
Bitcoin
475.415
-2.41%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Darbeciler, halka ateş etmeyen askeri vurdular

  15 Temmuz gecesi darbe girişiminde yer alan askerlerden bazılarının ifadeleri ortaya çıktı.
  • 19.07.2016 - 10:07
  Darbeciler, halka ateş etmeyen askeri vurdular

  Darbee

  Darbe girişimde görev alan askerlerin, ifadeleri kan dondurdu. 15 Temmuz gecesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde halka karşı ateş açma emrine uymayan bazı askerlerin darbeciler tarafından vurulduğu ortaya çıktı.

  Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın edindiği bilgilere göre 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde yer alan askerlerden bazıları şöyle ifade verdi:

  "HALKA ATEŞ ETMEYEN ASKERLERİ VURDULAR"

  Metris Kışlası’nda görevli Piyade Uzman Çavuş Ö.E.: “Ömer Teğmen bize, ‘Toplumsal olaylarda polise destek amacıyla gideceğiz’ dedi Belediye binasının oraya gittik. İlk geldiğimizde kimse yoktu. Sonra kalabalık oluştu. Cihan Albay, Ziya Albay ve ismini bilmediğim yüzbaşı direkt insanlara uyarı yapmaksızın ateş ettiler. Bize, ‘Vatandaşlara silah sıkın’ şeklinde emir verdiler. Biz ateş etmedik. Emre itaat etmediğimiz için 2 askere ateş ettiler, yaraladılar. Polislerin geldiğini gördük. Askerlere, ‘Sakin olalım kimseye ateş etmeyelim’ dedim. Teslim olduk. Asla ateş etmedim. Diğer astsubaylar da ateş etmediler.”

  "POLİSLERE DESTEK OPERASYONU DEDİLER"

  66. Mekanize Tugay’da görevli Uzman Çavuş Ö.A.: “Üsteğmen, ‘Bombalı eylem bilgisi geldi, polise destek için gideceğiz’ dedi. Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet’e gittikten sonra koordine edeceğimiz yere gideceğimiz söylendi. 3 araçlık konvoydaydık. 2 astsubay öğrencisi 5 asker toplam 9 kişi. Vardığımızda insan yığını ile karşılaştık. Bir yarbay ve bir emniyet görevlisi araca bindi. Halka, ‘Araçlarınızı ve kendinizi seviyorsanız. Buradan uzaklaşın’ dedi. Sonrasında havaya ateş etmeye başladı. Bana, ‘Silahını hazırla ve önündeki vince ateş et’ dedi. Bana operasyonun polislere destek operasyonu ve terör olayı olduğu söylenildi.

  15 yıl terör bölgesinde görev yaptım. Durumu anlayınca kullandığım uçaksavarı kullanılmayacak hale getirdim. Bu silahtan bir adet bile ateş edilmedi. İnsanlar kalabalıklaştığından aracı hareket ettiremedik. Şoför asker, aracı insanlardan kaçıramadı. Emniyet müdürünün, ‘Aracı insanların üzerine sür’ dediğini duydum. Vatandaşlar aracın üzerine çıkıp yarbayı araçtan indirdiler. Yukarıdan gelen polislere ‘Ben ve askerlerim hiçbir şey yapmadık. Bizi güvenlikli bir yere çekin’ dedim. Kendi isteğimizle ben ve diğer askerler sırayla teslim olduk.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir