Euro
15.2731
-0.09%
Dolar
13.5789
-0.08%
Altın
795.4800
0.11%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
507.911
0.53%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C

  Hasta yakını kadın hamile hemşireye tekme attı

  11 yaşındaki çocuk hastanın annesi kan almada görevli 5 aylık hamile hemşireye tekme attı.
  • 26.06.2012 - 21:45
  Hasta yakını kadın hamile hemşireye tekme attı

  Hasta yakını kadın hamile hemşireye tekme attı #1

  Şişli Etfal Hastanesi'de görev yapan 5 aylık hamile hemşire Necla Çetin, öğlen saatlerinde kan alması gereken 11 yaşındaki bir hastanın annesi Sema Elalmış, tarafından karnından tekmelenmesi nedeniyle, bebeğini düşürme tehlikesi yaşıyor.

  KARNINA TEKME ATTI

  Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde tedaviye alınan 33 yaşındaki ikinci çocuğuna hamile 14 yıllık ebe hemşire Necla Çetin, "Hasta yakını bana önce küfürlü konuştu. Sonra tokat, ardından da karnıma tekme attı. Hamile olduğumu söylediğimde, "Hamile olanın burada ne işi var? dedi" diye konuştu. Tedaviye alındığı serviste eşi Turgay Çetin'in yanında konuşan Necla Çetin; "Çocuk kan alma bölümünde çalışıyorum. Öğlen saatlerinde 11 yaşlarında oğluyla bir bayan geldi. Çocuk çok ajiteydi. Annesine sakinleştirmesini söyledim. O arada iki hastadan kan aldım. Üçüncü hastanın tüpünü hazırlarken, annesi çocuğu henüz sakinleştirmeden tekrar getirdi. Kan alma bölümüne oturttu. Çocuk sürekli tekme ve yumruk atıyordu. Annesine çocuğu sakinleştirmesini, aksi durumda doktoru ile görüşüp kanı alamayacağımı söyledim. Annesi küfürlü kelimeler kullandı. Annesine tekrar anlattım. 'Kanı almak zorundaymışım' diye bana yönelik küfürlü kelimeler konuştu.

  "PERSONELİM GELDİ"

  Bu sırada personelim odaya geldi. Çocuğu kan alma ünitesinden kaldırmaya çalıştı. Bu sırada anne bana tokat attı. Kan alma ünitesinde oturduğum bölmeden kalktım. Bu sırada personelin diğer tarafından karnıma tekme attı. Kendimi kötü hissettim. Bu sırada arkadaşlar beni bahçeye çıkardı. Bu sırada eşini de çağırıp, bölümdeki meslektaşlarımla tartışmaya devam etmiş. Şikayetçi olacağımı söyleyince eşi kadına; "Ben de seni döverim. Hemşire de seni dövmüş gibi şikayetçi olursun' diye konuşmaları oldu. Aile çok ajiteydi. Şu an bir miktar kanamam var. Artıp artmadığı takip ediliyor. Kanama artarsa bebeğin kalbinin durma riski var. Ölüme kadar gidebilir" dedi.

  Necla hemşirenin tedavi gördüğü Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği sorumlusu Opt. Dr. Sibel Gülova ise, "Ne yazık ki bir sağlık çalışanımıza daha hasta yakını şiddet uyguladı. Özellikle gebe olması bizim için daha önemli. Yaptığımız muayenede hastamızın kanamasının olduğunu saptadık. Sınırlı bir alanda olan kanama bölgesi bebeğin kaybına yol açabilecek bir durum. Bu hem bebek, hem de anne açısından riskli. Bebek açısından beslenemeyeceği için kanamaya bağlı bebeği kaybedebiliriz. Erken bir dönem olduğu için anne karnı dışında yaşaması mümkün olmayan bir süre. Anne açısından da iç kanama sonucu hayati risk oluşturabilir. Olay son derece üzücü. Her kesimdeki şiddet özellikle sağlık çalışanlarını hedef almakta. Sağlık çalışanları olarak var gücümüzle, bütün özverimizle hizmet veriyoruz. Bu tür reaksiyonlarla karşılaşmak bizi son derece üzüyor. Yapılan hizmetin karşılığı bu değil. Bizlerde de psikolojik travma yaratıyor. Umarım son bulur" dedi. Bu arada hastane özel güvenlik ve polisinin müdahale ettiği saldırgan hasta yakını, ifadesine başvurulmak üzere gözlem altına alındı. Sema Elalmış, ifadesi alınmak üzere Şişli Polis Merkezi'ne götürüldü.

   

   


  Görüş Bildir