Euro
10.3678
-0.29%
Dolar
8.7373
0.21%
Altın
495.67
-0.3%
Borsa
1.391
-1.63%
Bitcoin
303.998
-2.69%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  Hatay'a Türk yapımı savunma kalkanı

  Hatay'a Türk yapımı savunma kalkanı

  Üs bölgelerine stinger füzelerinin ateşlendiği Atılgan ve Zıpkın isimli Türk yapımı füze rampaları yerleştirildİ.
  • 05.09.2013 - 14:39

  Hatay a Türk yapımı savunma kalkanı #1

  ABD’nin her an vurma ihtimalinin güçlendiği Suriye tehditler savurmaya devam ederken, Türkiye sınırında bulunan Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde tedbirler üst seviyeye çıkartıldı.

  Birliklerin kırmızı alarma geçtiği Reyhanlı’da sınırın sıfır noktalarında bulunan hudut tabur komutanlığına ve ilçe jandarma komutanlığına stinger füzelerini ateşleme özelliğine sahip Türk yapımı "Atılgan" ve "Zıpkın" füze rampaları yerleştirildi.

  JET KRİZİNİN ARDINDAN PROJE TAMAMLANDI

  Namluların Suriye hava sahasına doğru çevrildiği sınırda füze rampaları ateşlemeye hazır bekliyorlar. Bugüne kadar yapılan tüm deneme atışlarında tam isabet kaydeden stinger sistemi Suriye ile yaşanan jet krizinin hemen ardından projesi tamamlandı.

  Hatay a Türk yapımı savunma kalkanı #2

  ATILGAN VE ZIPKIN'IN ÖZELLİKLERİ

  Son 5 stinger füzesi fırlatma rampası da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ASELSAN tarafından teslim edildi. Zıpkın, sabit tesislerin ve askeri birliklerin korunması için geliştirildi. Atılgan ise hareket halindeki zırhlı birliklerin havadan gelecek saldırılarda en güçlü kalkanı. Monte edildiği zırhlı ve paletli aracın durmasına gerek kalmadan ateş edebiliyor. Sistem, radar ve gözle görülebilir hedeflere karşı da üzerindeki kamera sayesinde hedefe kitlenerek çalışıyor. Sistemin kullanılabilmesi için gün ışığı da şart değil. Gece koşullarında da hedefini tam isabetle buluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir