Petrol
111.67
2.35%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
484.434
1.63%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Hatay'da bir mahalle çöküyor

  Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da bulunan Güzelburç Mahallesi’nde yaklaşık 5 yıldır devam eden zemin çökmesi nedeniyle evlerde oluşan çatlaklar vatandaşları tedirgin ediyor.
  • 08.07.2014 - 11:28
  Hatay'da bir mahalle çöküyor

  400 hane bulunan Güzelburç Mahallesinde yer alan evlerde ve sokaklarda bilinmeyen bir nedenle çökmeler yaşanıyor. Yaşanan çökmeler sonucu mahallede 40’a yakın ev hasar gördü, bazı evler kullanılamaz hale geldi.

  Hatay da bir mahalle çöküyor #1

  MAHALLELİ KORKUYOR

  Yaşanan bu olaylar mahalle halkı arasında korkuya neden olurken, vatandaşlar sebebi bilinmeyen bu çökmelerin neden kaynaklandığının biran önce tespit edilmesini istiyor.

  Hatay da bir mahalle çöküyor #2

  ''OTURULMAYACAK HALE GELDİ''

  Son 5-6 aydır bölgede yaşanan göçmelerin arttığını zarar gören binaları sürekli desteklemelerine rağmen hasarların önüne geçemediklerini aktaran Ataman Şabanoğlu, “Beş altı aydır bayağı bir hızlandı. Oturulmayacak hale geldi. Yukarda şuan beş aile oturuyor. Biz bundan 8-9 ay önce baya bir güçlendirme yaptık. Komple şu binanın etrafını eştik. Ve hep perde şeklinde yapıldı. Dikkat ederseniz, içeri geçerseniz bütün kolonlarımız perde şeklinde. Bir sürü masraf koymamıza rağmen yine çatlaklar devam ediyor. Korkulacak bir şekilde oturmaya cesaret edemiyoruz. Aşırı derecede çatlaklar oluyor. Son bir aydır dahi kolonlar çatlamaya başladı. Daha önce kolonlar çatlamıyordu şimdi kolonlarda çatlamaya başladı. İçerde kolon olduğu gibi 20-30 cm aşağıya doğru çöktü, bir araştırılsın. Bize yardımcı olsunlar. Gidip de başka yerde oturacak yerimiz yok” diye konuştu.

  Hatay da bir mahalle çöküyor #3

  Çatlaklardan dolayı evleri zarar gören ve oturulmayacak durumda olan vatandaşlardan Naziye Amuklu yetkililerden yardım istedi. Uzun süredir hasta olduğunu ve korkudan eve giremediklerini belirten Amuklu özellikle geceleri evde çökmelerin arttığını söyledi.

  ''BEŞ YILDIR OLUYOR''

  Amuklu son günlerde mahallede yaşanan çökme olaylarının daha da arttığını kaydederek, “Bu günlerde çok oluyor göçmeler. Beş yıldır bu oluyor zaten. Son günlerde daha fazla çekmeler başladı. Kimse korkudan evine geçemiyor. Gördüğünüz gibi çökmeler gittikçe fazla oluyor. Saat 2.30’da biz yatarken kalktım komşular bize geldi, hep birlikte korktuk. Komşular merak etmiş gelen sesleri duyunca, komşular ne oldu size diye bakmaya geldiler. Ev çöktü. Yani uyumadım sabaha kadar. Ne zaman yatarken böyle gündelik işleri yaparken bu sesler aklımdan çıkmıyor. Ne yapalım gücüm yok. Hastayım. Yetkililer ellerini uzatsa memnun oluruz” diye konuştu.

  Hatay da bir mahalle çöküyor #4

  ''İNCELENMESİNİ İSTİYORUZ''

  Yetkililerin gelerek bu çökmelerin sebebini araştırmasını isteyen ve mahalle halkının zor günler geçirdiğini kaydeden Güzelburç Mahalle Muhtarı Bülent Görüroğlu, “Belirli bir bölgede oluyor. Yaklaşık bir yıldan beri çok büyük zararlar görmeye başladık. Bizim amacımız yüksek makamlardan buranın incelenmesi, vatandaşlarımızın zor durumda kalmaması.. Her sene evlerine masraf koyuyorlar. Buranın incelenmesini istiyoruz. Vatandaşlar mağdur durumda kalıyorlar. Yardım bekliyoruz. Kimi garip, kimi işsiz, kimi hasta, yetkili arkadaşlardan buranın incelenmesini istiyoruz. Çökme var, çatlaklıklar var, büyük araçlar buradan geçtiği zaman, vatandaşlar evinde yattığı zaman cam patlıyor, çökme oluyor. Bu sorunlarla karşılaşıyoruz. Yok yaralama olayı olmadı ama vatandaşlar gergin, korkuyorlar. Vatandaşlarımız ona göre tedbir alsınlar. Evlerden çıksınlar. Onu istiyoruz biz” şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir