Petrol
87.72
-0.37%
Euro
17.9586
-0.34%
Dolar
18.5325
0.08%
Altın
985.53
-0.20%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
365.300
4.03%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Hatay'da bir kişi MERS virüsünden öldü

  Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan'a çalışma amacıyla giden ve Türkiye'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden kişide MERS virüsü tespit edildiğini bildirdi.
  • 18.10.2014 - 04:25
  Hatay'da bir kişi MERS virüsünden öldü

  Hatay da bir kişi MERS virüsünden öldü #1

  Açıklamada ayrıca ölen kişinin Türkiye'ye giriş yaptığı uçaktaki yolcu ve mürettebatın bilgilerine ulaşılarak Türk vatandaşlarının aile hekimlerine, yabancı uyrukluları ise konsolosluklara bildirme çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

  "HASTALIĞI SUUDİ ARABİSTAN'DA KAPTI"

  "Hatay ili nüfusuna kayıtlı olup, Suudi Arabistan'a çalışma amacıyla giden bir vatandaşımız Türkiye'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. Hastadan alınan örneklerin Bakanlığımız Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarında yapılan analiz sonucuna göre söz konusu hastanın MERS virüsü taşıdığı tespit edilmiştir.

  Yapılan araştırma sonucunda S. Arabistan'da çalışan hastanın, Türkiye dönüşü öncesinde son 10 gündür devam eden  sağlık şikayetleri olduğu saptanmış olup, 06.10.2014 tarihinde Türkiye'ye döndüğü ve uçaktan indikten sonra doğrudan özel bir sağlık kuruluşuna başvurduğu bilgisi alınmıştır. Durumunun ağır olması sebebi ile yoğun bakım şartlarında tedavisi yapılan hastamız 11.10.2014 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

  Hastadan alınan örneklerin Ankara'daki Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı'nda incelenmesi sonucu  hastanın MERS-CoV olduğu 17.10.2014 (bugün) anlaşılmıştır.

  Hastanın MERS virüsü taşıdığı tespit edildikten sonra derhal Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü ile temasa geçilmiş ve hastanın ailesi ve sağlık personeli dahil tüm temaslı kişilerin tespit edilerek gerekli bilgilendirmenin yapılması istenmiştir.

  Ayrıca, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğümüze de durum bildirilmiş ve  hastanın S. Arabistan'a bağlı özel bir havayolu şirketine ait tarifeli yolcu uçağı ile ülkemize giriş yaptığı uçaktaki yolcuların bilgileri istenmiştir. Söz konusu uçak mürettebatına, yolcu listesinde yer alan tüm yolculara ulaşmak üzere gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

  Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğümüz Türk vatandaşlarını aile hekimlerine, yabancı uyrukluları ise konsolosluklara bildirme çalışmalarına devam etmektedir."


  Görüş Bildir