Euro
10.1619
0.47%
Dolar
8.6642
0.14%
Altın
491.75
-0.04%
Borsa
1.407
0%
Bitcoin
380.107
4.44%
14ºC
İstanbul
Yağmur 14 C
  Hatay'da doğalgaz bulundu

  Hatay'da doğalgaz bulundu

  Hatay'ın Dörtyol İlçesi'ndeki Gazi Çiftliği'nin yakınında açılan kuyudan sevindiren haber..
  • 09.11.2012 - 16:31

  Hatay da doğalgaz bulundu #1

  Hatay'ın Dörtyol İlçesinde bulunan Gazi çiftliği yakınındaki bir portakal bahçesinde sondaj yapan Türkiye'nin uluslararası tek petrol ve doğalgaz arama şirketi Arar A.Ş. tarafından çıkartılan doğalgaz sevindirdi.

  Son dönemlerde Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen doğalgaz ve petrol bulduk haberlerinde herhangi bir görüntüye yer verilmemesi bu konuda vatandaşları umutsuzluğa itiyordu. Ancak Hatay'dan gelen haberde yer alan görüntüler 'bu kez oldu galiba' dedirtecek cinsten.

  İKİ BULGU BÜYÜK SEVİNÇ YARATTI

  Yurt içi ve yurt dışında sondaj çalışmaları yapan Türkiye'nin tek uluslararası Petrol ve doğalgaz arama şirketi Arar A.Ş Hatay'ın Dörtyol İlçesinde 2010 yılında portakal bahçesinde Hamam-1 adını verdikleri kuyudan ilk doğalgazı bularak işlemeye başladı. Şirket yaptığı sismik araştırmalarda bölgede çeşitli noktalarda rezervi yüksek doğalgaz bulguları tespit etti. Bir hafta önce Hamam-1 kuyusunun 500 metre ilerisinde Dörtyol Gazi Çiftliğine yakın noktada Gazi-1 adını verdikleri ikinci kuyuda yapılan sondajda ikinci bulgu sevinci yaşandı.

  Hatay'da doğalgaz bulundu

  Hatay da doğalgaz bulundu #2

  PORTAKAL BAHÇELERİ AYDINLANDI

  Arar Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı S. Fatih Alpay'ın da katıldığı ve yağmur altında gerçekleştirilen bir törenle Gazi-1 sondaj kuyusunda doğalgaz yakılarak rezerv varlığı kesinleştirildi. Törende doğalgaz vanası açıldıkça alevlerin yükselişi ve portakal bahçelerini aydınlatması, sondaj ekibinin bir haftalık hummalı çalışmanın sonucu doğalgazın ateşlenmesiyle sevince dönüştü.

  SIRADA 15-20 KUYU VAR!

  Hamam-1 kuyusundan sonra, on ayrı zomun bir tanesinin açık, diğerlerinin de zaman içerisinde devreye gireceği 1200 metreden çıkan doğalgaz yeryüzüne çıkarttıklarını belirten Arar A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı S. Fatih Alpay "Hamam ve Gazi-1 kuyularında 50 bin ile 100 bin CC arası rezerv görülüyor, uluslararası denetim kuruluşunun verilerine göre. Yapılacak yatırımlarla zaman içerisinde 500 bin CC' ye kadar rezervi çıkartmayı düşünüyoruz. Yapacak ilave yatırımlarla 15-20 kuyu daha açmayı düşünüyoruz. 2017 yılına kadar ruhsatımız var. Açılacak kuyularla 500 CC çıkmayı öngörüyoruz. Çıkan doğalgazı hatta vermiyoruz, ancak bölgedeki firmalara, kurum ve kuruluşlara direkt satıyoruz" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir