Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
352.628
-0.54%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Havalimanlarında yeni koronavirüs tedbirleri

  Havalimanlarında yeni koronavirüs tedbirleri

  Maske kullanmayan yolcular havalimanlarına kabul edilmeyecek, karşılama ve uğurlama için gelenlerin ise terminal binasına girişlerine izin verilmeyecek.
  • DHA
  • 27.05.2020 - 22:49
  • Güncelleme : 27.05.2020 - 23:49

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, koronavirüs ile mücadele kapsamında havalimanlarında uyulması gereken kurallar ile ilgili olarak ‘Havalimanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyon Genelgesi’ni, sosyal medya hesaplarından paylaştı.

  YOLCULARIN UYMASI GEREKEN KURALLAR

  Genelgeye göre; havalimanlarını kullanacak olan yolcular, sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve maske gibi koruyucu donanımlarını yanlarında bulunduracaklar. Bu kurallara uymayan yolcular havalimanlarına kabul edilmeyecek. Havalimanına gelmek için özel toplu taşıma servislerini kullanan yolcular, sosyal mesafe kuralına göre oturma düzenine göre seyahat ederken maskesiz araçlara binişlere izin verilmeyecek.  Toplu taşıma araçları sürekli takip edilecek.

  Havalimanlarında yeni koronavirüs tedbirleri #1

  HAVALİMANINA GİRİŞTE YOLCULARIN ATEŞLERİ ÖLÇÜLECEK

  Yurt içi veya yurt dışından gelen ve giden yolcuların, terminale binasına girişlerinde  termal kamera veya temassız ısıölçerler ile ateşleri ölçülecek. Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçilerinin dışında terminal binasına karşılama ve uğurlamaya gelen vatandaşların girişlerine izin verilmeyecek. Yolcular maske takarak terminal binasına giriş yapabilecek.

  Havalimanlarında yeni koronavirüs tedbirleri #2

  RİSKLİ BÖLGELERDEN GELEN YOLCULARA FARKLI GİRİŞ ÇIKIŞLAR

  Genelgede koronavirüs nedeniyle riskli bölgelerden gelecek olan yolcular için de sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirlere ilaveten teması minimuma indirmek amacıyla fiziki şartlar elverdiği durumlarda, diğer yolculardan farklı giriş ve çıkış noktaları kullanımı sağlanacak,  Bu yolcuların termal kamera/ateş ölçümleri terminal girişinde yapılacak. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı olan yolcular, tıbbi maske takılarak havalimanı sağlık birimlerine yönlendirilecek.

  Havalimanlarında yeni koronavirüs tedbirleri #3

  YOLCULARIN BİLGİLERİ İSTENECEK

  Hava yolunu kullanacak yolculardan, koronavirüs ile ilgili kişisel bilgiler Sağlık Bakanlığı ve gerektiğinde üçüncü ülkeler ile paylaşılmak üzere hava yolu şirketlerinden istenebilecek. Yanlış beyanda bulunanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulanarak ve uçuşuna izin verilmeyecek. Hava yolunu kullanacak yolculardan, uçuşları öncesinde hava yolu şirketlerine Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres ve bilgiler de istenecek.

  Havalimanlarında yeni koronavirüs tedbirleri #4

  Havalimanlarında yeni koronavirüs tedbirleri #5

  Havacılık sektöründe korona tedbirleri-haberi için tıklayın

  Havalimanlarında yeni koronavirüs tedbirleri #6


  Görüş Bildir