Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.3472
-0.23%
Dolar
16.6086
-0.18%
Altın
970.92
-0.21%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
339.524
-0.82%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Hayat kadınlarına polis koruması

  Koruma istemesine rağmen erkek şiddetinin kurbanı kadınlar Emniyet'e ders oldu.
  • 24.02.2012 - 08:29
  Hayat kadınlarına polis koruması

  Hayat kadınlarına polis koruması #1

  Polis, fuhuş yaptığı Maltepe sahilinde tehdit alan kadının şikayetini kabul edip kadına koruma verdi

  Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre; Hız kesmeyen kadına şiddetin önüne geçmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da Emniyet de önlemleri artırıyor. Bu önlemler arasında daha önce defalarca polis ve savcılığa 'eşim ya da sevgilim beni öldürecek' diye dilekçe vermesine rağmen koruma verilmediği için öldürülen kadınlardan ders alıp bu tür tehdit altında olduğu belirlenen kadınlara polis koruması verilmesi yer alıyordu.

  İSTANBUL'DA ÖZEL BİRİM KURULDU

  Bu doğrultuda İstanbul'da özel bir de birim kuruldu ve 100 polis eğitilerek çeşitli ilçelerde tehdit alan kadınların korunmasıyla görevlendirildi. İlk uygulama örneği de Maltepe'den geldi. Maltepe Sahil Yolu'nda otostop yapıp bindiği araçların sürücüleriyle para karşılığı ilişkiye giren ve fuhuş yaptığı gerekçesiyle 14 kez gözaltına alınan G.Y.'ye de koruma verilmesine karar verildi.

  'CAN GÜVENLİĞİM YOK'

  Maltepe sahil yolunda geçen yıl 35 seks işçisi kadın hakkında Kabahatler Kanunu ve TCK 225. maddeden işlem yapıldı. Serbest kalan kadınlar yine aynı yerlerde fuhuş yapmaya devam ettiler. Ancak bir süre sonra kadınlar arasında 'bölge kavgası' çıktı. Seks işçilerinden G.Y. Ataşehir Polis Merkezi'ne başvurarak tehdit edildiğini söyledi. G.Y. polise yaptığı müracaatta aynı sahil yolunda otostop çeken A.B. S.Ö., B. D. ve erkek arkadaşlarının kendisini ölümle tehdit edildiğini söyledi. 18 Ekim 2011'de karakola müracaatta bulunan ve 'Can güvenliğim yok' diyen G.Y.'nin şikayet dilekçesi işleme alındı ve İstanbul Valiliği'ne gönderildi.

  2 Aralık 2011'de G.Y.'nin şikayeti yerinde görülerek valilik tarafından 'Çağrı Üzerine Koruma' verilmesine karar verildi. Yazışmaların tamamlanmasının ardından G.Y'ye polis merkezinde görevli polis koruması verildi. G.Y. artık bir tehdit ya da tehlike hissettiğinde günün her anında korumasını arayacak. Polis koruması en kısa sürede onun yanına gelerek önlem alacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir