Petrol
110.32
1.11%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.413
-0.71%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  HDP çözüm süreciyle ilgili bildirge yayınladı

  HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun bildirgesinde, son dönemde yaşanan gelişmelerin çözüm sürecine yansımaları konusunda önemli mesajlar verildi.
  • 28.10.2014 - 15:46
  HDP çözüm süreciyle ilgili bildirge yayınladı

  hdp

  HDP'nin yayınladığı bildirgede, "HDP; çatışmasızlık sürecini zorlayan her türlü girişimin ve gelişmenin karşısında olacaktır. Hükümet müzakere sürecini bitirmeye niyet etse dahi, biz bu süreci sahiplenen ve ilerletmeye çalışan taraf olacağız. Çünkü barış her şeyden önce halklarımızın talebi ve ihtiyacıdır" vurgusunda bulunuldu.

  HDP MYK dün yaptığı toplantısında son dönemde yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Toplantının sonuç bildirgesi bugün yayınlandı. HDP Merkez Yürütme Kurulu toplantısının sonuç bildirgesinde, yer alan bazı ifadeler şöyle:

  KOBANİ'DE TARİHSEL DİRENİŞ

  1. Kobanê’de IŞİD çetelerine karşı yürütülen özsavunmanın 44. gününe girdiği ve direnişin hali hazırda tarihsel bir nitelik kazandığı tespit edilmiştir. Franco faşizmine direnen Madrid ve Hitler faşizmine direnen Stalingrad gibi, IŞİD çetelerine direnen Kobanê de ilerici insanlığın tarihine altın harflerle yazılmıştır. Kobanê direnişi, halen büyük bir kararlılıkla devam etmekte, IŞİD çetelerinin şehri işgal tehlikesi sürmektedir. IŞİD çetelerinin kimyasal silah kullandığına dair giderek güçlenen iddialar, Kobanê’deki durumun aciliyetini bir kez daha vurgulamaktadır.

  2. Rojava’da bulunan Kürt siyasi partilerinin kendi aralarında yeni bir diyalog geliştirmelerini ve sağladıkları Duhok Anlaşması’nı sevinçle karşılıyoruz. Ayrıca Kürdistan Federe Parlamentosu’nun Rojava Kantonlarını tanıma ve destekleme kararı; yine bu temelde IrakKürdistan Federe Hükümeti tarafından Kobanê’ye gerçekleştirilen silah yardımı da olumlu gelişmeler arasındadır.

  PYD TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL

  3. AKP Hükümeti’nin, Kobanê’ye yardım koridoru konusunda ayak sürüyen, sürece yayan tutumu hala devam etmektedir. Öyle ki, bu tutum PYD ile IŞİD’i bir tutma ve PYD’yi “terör örgütü” ilan etme aymazlığına kadar varmıştır. Türkiye’yle hiçbir çatışmaya girmemiş, her fırsatta Türkiye ile dostluğunu ilan etmiş PYD’nin “terör örgütü” ilan edilmesini asla kabul etmediğimiz gibi; Musul Konsolosluğu’nu basmış, 49 konsolosluk görevlisini rehin almış, halen de her fırsatta Türkiye’yi tehdit eden IŞİD ile PYD’nin bir tutulmasının yanlışlığını halkımızın dikkatine sunuyoruz.

  Hükümet, Rojava halklarının kendi yaşadıkları kentlerde özyönetimlerini ifade eden Rojava Kantonlarını bir tehdit olarak görmekten artık vazgeçmelidir. Asıl tehdit, Türkiye de dâhil bütünİslam coğrafyasına egemen olma iddiasını taşıyan, istilacı, katliamcı, tecavüzcü, insanlık düşmanı IŞİD çeteleridir. YPG ve YPJ, dünyanın dört bir tarafından getirilmiş bu çete elemanları karşısında kendi evini, canını, kentini savunmaktadır. Kobanê’de bir insanlık direnişi sergilenmektedir.

  SİYASAL BASTIRMA HAMLESİ

  4. 6-8 Ekim günlerinde Kobanê’den yükselen “Hawar” (İmdat) çığlığına yanıt olmak için sokaklara çıkan, polis tarafından infaz edilen ya da polisin denetimi ve gözetiminde gerçekleştirilen linç saldırılarında öldürülen onlarca insanımızın failleri hakkında hiçbir soruşturma yapılmamaktadır. Partimiz üyesi ya da sempatizanı yüzlerce insan Sabahbaskınlarıyla gözaltına alınmakta, tutuklanmaktadır. KCK operasyonlarını anımsatan bir siyasal bastırma hamlesi ile karşı karşıyayız. Hükümet, yol açtığı bu ölümlerin sorumluluğundan kaçamaz. Halkımızın 6-8 Ekim’deki meşru demokratik mücadelesi, Kobanê’deki durumu köklü biçimde değiştirmiş, Kobanê’yi dünya kamuoyunun gündemine taşımış ve kentin düşmesine barikat olmuştur. 6-8 Ekim’de yitirdiğimiz insanlarımız için adalet mücadelesini yürütmeye ve estirilen tutuklama terörünün karşısında durmaya devam edeceğiz.

  BAŞMÜZAKERECİ ÖCALAN

  5. Hükümet, barış sürecini tıkayan bir tutum ve yönelim içerisine girmiştir. İmralı’da Sayın Öcalan’ın müzakereleri yürütmesini kolaylaştıracak bir sekretarya kurulması bile krize dönüştürülmekte, görüşmelerin gerçek bir müzakereye dönüştürülmesinin koşulları sürekli ertelenmektedir. Sayın Öcalan’ın “Başmüzakereci” sıfatı tartışmaya açılmaktadır. Hatta Başbakan Yardımcısı Arınç tarafından “çözüm sürecine mahkûm değiliz” denilerek, sürecin hükümet tarafından bitirilebileceği iması yapılmaktadır.

  ÇATIŞMASIZLIK ORTAMI ZORLANIYOR

  Hükümetin Bingöl’de, ardından Kars Kağızman’da gerçekleştirdiği yargısız infazlar toplumda 1990’lara dönüş endişelerini geliştirmiştir. Başbakan Davutoğlu’nun Bingöl’deki karanlık suikastten sorumlu tutarak “cezalandırdık” dediği, Genç ilçesinde infaz edilen 4 insanın, Bingöl merkeze hiç girmedikleri ve bu olayla hiçbir alakalarının bulunmadığı netleşmiştir. Kağızman’da gerçekleştirilen yargısız infazın da HES barajına yönelik başka bir eylem gerekçe gösterilerek meşrulaştırılmaya çalışıldığı görülmektedir. Anımsatmak isteriz ki, Türkiye’de idam cezası kaldırılmıştır. Hükümet, yargısız infazlarla adı konulmamış biçimde idam cezasını uygulamaktadır. “Cezalandırdık” diyerek, açıktan bunu ifade etmektedir. Bu infazlar iki yıldır süren ve bizce çok değerli olan “çatışmasızlık” ortamını zorlamaktadır.

  Yüksekova’da üç askerin öldürülmesi, canımızı yakan, barışa dair endişelerimizi büyüten bir diğer gelişme olmuştur. Asker, polis, gerilla hiçbir gencimizin ölmeyeceği bir barış ikliminin yaratılması için çıktığımız yolun önüne her geçen gün yeni engeller konulmaktadır.

  SÜRECİ SAHİPLENECEĞİZ

  6. Halkların Demokratik Partisi, demokratik Türkiye’ye giden yolun anahtarı olan barış sürecine var gücüyle sahip çıkmaya, Kürt sorununun çözümünde yegâne yöntem olarak müzakereye işaret etmeye devam edecektir. Çatışmasızlık sürecini zorlayan her türlü girişimin ve gelişmenin karşısında olacaktır. Hükümet müzakere sürecini bitirmeye niyet etse dahi, biz bu süreci sahiplenen ve ilerletmeye çalışan taraf olacağız. Çünkü barış her şeyden önce halklarımızın talebi ve ihtiyacıdır."

     İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir