Dolar
6.7605
0.8247%
Euro
7.5969
1.273%
Altın
1700.12
-1.5923%
Borsa
109111.34
0.9381%
G. Altın
368.535
-0.9657%
Bitcoin
64744.08
0.8576%
18ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 18 C

  Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu

  Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite etmek için Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu.
  • AA
  • 15.07.2018 - 11:42

  Helal Akreditasyon Kurumu kuruldu

  Bakanlıklara Bağlı, İlgili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve  Kuruluşların Teşkilatı Hakkında 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi  Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  KISA ADI 'HAK'

  Kararnameyle, helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite etmek, bu kuruluşların ulusal veya uluslararası standartlara göre faaliyette bulunmalarını ve bu suretle düzenledikleri belgelerin ulusal ve uluslararası alanda kabulünü temin etmek üzere, kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali  özerkliğe sahip, özel bütçeli, kısa adı HAK olan Helal Akreditasyon Kurumu  kuruldu.

  BU HİZMETİ SUNACAK OLAN TEK KURUM OLDU

  Ticaret Bakanlığı ile ilgili Kurum, Türkiye'de helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisine haiz tek kurum olacak. HAK, ülkede ve yurt  dışında yerleşik helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarına helal akreditasyon  hizmeti sunacak, helal akreditasyonla ilgili kıstas ve tedbirleri belirleyecek ve  uygulayacak.
  HAK, uluslararası ve bölgesel akreditasyon birlikleri ve örgütleri  nezdinde Türkiye'yi temsil edecek, bunlara üye olacak, yönetimlerinde görev  alacak veya bu kuruluşların merkezi olarak hizmet verecek.

  İkili veya çok taraflı karşılıklı tanıma anlaşmaları imzalayacak olan HAK, akreditasyon kuruluşları ve akreditasyon kuruluşu bulunmayan ülkelerdeki  helal akreditasyonla ilgili kurum ve kuruluşlarla ilişkiler kuracak ve iş birliğinde bulunacak.

  BİLİMSEL VE TEKNİK İNCELEMELERİ GERÇEKLEŞTİRECEK

  Helal akreditasyon konusunda her türlü bilimsel ve teknik incelemeleri  gerçekleştirecek Kurum, helal akreditasyonun önemini artırıcı faaliyetler  yapacak. HAK, bu kapsamda eğitim verecek, araştırma ve yayın yapacak, ulusal ve  uluslararası kongre, seminer ve benzeri toplantılar düzenleyecek.
  Kurumun organları; yönetim kurulu, danışma kurulu ve genel  sekreterlikten oluşacak.

  Kurumun karar organı olan Yönetim Kurulu, başkan ve 4 üye olmak üzere  toplam 5 üyeden oluşacak. Yönetim Kurulu üyeleri 3 yıl süreyle görev yapacak.  Görev süresi biten yönetim kurulu üyesi tekrar atanabilecek.

  Görüş Bildir