Petrol
89.67
0.91%
Euro
18.363
0.75%
Dolar
18.5835
0.18%
Altın
1.021
0.71%
Borsa
3425
0.00%
Bitcoin
373.650
3.96%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Helikopter kazasında pilotların rotası kafa karıştırdı

  İzmit'ten havalandıktan sonra Kartepe yakınlarında düşen ve 4 askerin şehit olduğu helikopter kazasında uzmanlar, pilotların izledikleri rotaya dikkat çekti.
  • 13.10.2014 - 16:00
  Helikopter kazasında pilotların rotası kafa karıştırdı

  Helikopter kazasında pilotların rotası kafa karıştırdı #1

  İzmit’te bulunan Cengiz Topel Havaalanı’ndaki Deniz Hava Üs Komutanlığı’ndan eğitim için Konya’ya gitmek üzere dün havalandıktan sonra Kartepe’ye düşen ve 4 askerin şehit olduğu Sikorsky helikopterin enkazında, kaza kırım ekibi incelemelere başladı.

  ORMANLARLA KAPLI DERE YATAĞINDA BULUNDU

  Öğle saatlerinde radardan kaybolan uçağın enkazına ancak akşam saatlerinde ulaşıldı. Enkazın bulunduğu bölgeden bir süre, pilotların cep telefonlarından sinyal alındığına dair bilgiler gelmeye başladı. Saat 21.00 sıralarında gelen bazı bilgiler doğrultusunda aramalar bu kez Samanlı Dağları’nın 1850 metrelik zirvesiyle en yüksek noktası olan Samanlı Kartepe’de, Green Park Otel ve kayak merkezinin biraz altında Karaardıçlı Mevkii’ne kaydırıldı. Helikopterin enkazının burada sisin etkili olduğu vadi içinde yaklaşık 40 metre yüksekliğinde ağaçlarla kaplı dere yatağında olduğu tespit edildi. Gece yarısına doğru ekipler buraya girerek helikoptere ulaştı.

  Helikopter kazasında pilotların rotası kafa karıştırdı #2

  NEDEN GÜNEYE YÖNELDİ?

  Kocaeli’nde Kartepe’ye düşen Deniz Kuvvetleri’ne ait helikopterin neden dağlık alana gittiği akılları karıştırdı. Olay, kaza kırım heyetinin yapacağı araştırma sonrasında aydınlatılacak. Uzmanlar, askeri üsten havalanan helikopterin doğu veya batı yönlerini kullanabileceğine dikkat çekerken, "Güneyde dağlık alan bulunuyor. Helikopterde çok gelişmiş cihazlar bulunuyor. Ancak neden pilotlar bu rotayı kullanmaya karar verdi" sorusunu yöneltti. Uzmanlar, kullanılan cihazların arıza yapma olasılığı hakkında "Bu oran imkansız denebilecek kadar düşük. Ancak tüm bu soruların cevapları, kaza kırım heyetinin yapacağı çalışma ile çözülecek. Cihazlar, kaza kırım heyetiyle birlikte imalatçı Sikorsky’nin ekibi tarafından da incelenecek" dedi.

  GÖRÜŞ DÜŞÜKTÜ

  Olayın olduğu saatlerde görüş şartlarının düşük olduğuna dikkat çeken uzmanlar, "Sis olsa bile belirli limitlere göre kule kalkışa izin verir veya vermez. Ancak bu olayda neden pilotların güneye doğru gittiklerinin iyi araştırılması gerekiyor" diye konuştu.

  Helikopter kazasında pilotların rotası kafa karıştırdı #3


  Görüş Bildir